Заступника вінницького міського голови Андрія Очеретного обрано віцепрезидентом Європейської федерації Шляху святого Якова на термін 2025-2028 років.
Під час Генеральної асамблеї Федерації, на якій були присутні представники з восьми європейських країн, за кандидатуру Андрія Очеретного проголосували одноголосно. Ця подія об’єднала членів міжнародних асоціацій та регіональних і місцевих адміністрацій, пов’язаних зі Шляхом святого Якова.
Окрім затвердження річних звітів, на асамблеї була розглянута нова Стратегія Федерації на 2025-2028 роки. Вона передбачає збільшення кількості країн-членів, взаємодію з громадянським суспільством через асоціації друзів Шляху, вивчення та збереження спадщини, розвиток феномену гостинності Каміно та реалізацію спільних міжнародних грантових проєктів. Вінниця вже подала з партнерами дві грантові заявки в цих напрямках.
З метою реалізації нової Стратегії відбулися вибори до керівних органів Європейської федерації Шляху святого Якова на новий цикл. Однією з виборних посад було місце віцепрезидента, запроваджене згідно з новим статутом. Чинний та новообраний президент Федерації Ільдефонсо де ла Кампа Монтенегро висунув кандидатуру представника Вінницької міської ради як координатора найсхіднішої в Європі офіційної гілки Шляху святого Якова. За його словами, ці вибори мають вирішальне значення для безперервності та лідерства Федерації в її зусиллях щодо збереження та просування Каміно-де-Сантьяго по всій Європі. Участь України допомагає розширювати географію Шляху та залучати нові групи активістів зі збереження спадщини.
«Уряд Галісії, де завершується Шлях святого Якова, підтримує українців, які вимушено покинули свої рідні домівки, – відзначив керівник агентства туризму Галісії Хосе Мануель Мерельєс. – Як символ єднання з боротьбою України проти агресії і прагнення справедливого миру ми надіслали до Вінниці вказівний камінь, який сповіщає напрямок і відстань до Сантьяго-де-Компостела».
Андрій Очеретний підкреслив, що члени Федерації, яких нині вже понад 20, висловили максимальну підтримку боротьбі України за свободу, демократичні цінності та збереження культурної ідентичності. Уряд Галісії висловив бажання прийняти дітей загиблих військових на психологічне відновлення в Іспанії, зокрема через проходження Каміно. Паралельно тривають обговорення методів психологічної реабілітації постраждалих від війни цивільних українців та військовослужбовців у процесі проходження культурно-паломницького маршруту.
Шлях святого Якова був першим європейським культурним маршрутом, сертифікованим Радою Європи в 1987 році. Різні його частини проходять через усю Європу та ведуть до міста Сантьяго-де-Компостела в Іспанії. У 2021 році за моделлю цих маршрутів був створений Подільський шлях Святого Якова (Camino Podolico), який у 2024 році пройшов сертифікацію як частина культурного маршруту Ради Європи. Унікальність Camino Podolico полягає в тому, що цей культурно-пізнавальний та паломницький маршрут проходить мальовничими історичними місцями східного Поділля з Вінниці через Бар до Кам’янця-Подільського.