Берегти здоров’я та регулярно стежити за рівнем холестерину в крові закликає громадян Благодійний фонд «МХП – Громаді». За його ініціативи у Каневі на Черкащині та у Ладижині на Вінниччині стартуває соціальний проєкт, у межах якого кожен бажаючий житель має можливість безоплатно перевірити рівень холестерину в крові.
Стежити за рівнем холестерину життєво важливо, адже його надмірний вміст у крові провокує низку небезпечних недуг, насамперед, атеросклерози, інфаркти та інсульти. Лікарі радять здавати аналіз на рівень холестерину в крові щонайменше раз на рік. Передовсім це стосується літніх людей, адже з віком показник “поганого” холестерину збільшується.
«Поганий» і «хороший» холестерини
Слід розуміти, що не все погане, що називається «холестерин». Холестерин – дуже важлива речовина жирового походження, яка забезпечує стійкість клітинних мембран, виробляє стероїдні та статеві гормони, вітамін D, а також жовчні кислоти тощо.
Однак, «поганим» або «хорошим» холестерином його роблять переважно білки. У поєднанні вони утворюють різні комплекси, що називаються ліпопротеїдами. Так, «поганим холестерином» є ліпопротеїди високої щільності. З таких комплексів холестерин осідає на стінках судин, утворюючи холестеринові бляшки, а ті, у свою чергу, викликають атеросклеротичні зміни судин і порушення кровообігу, підвищують ризик ішемічної хвороби серця, інфарктів та інсультів.
Звідки холестерин береться в організмі?
Значну частину холестерину організм людини синтезує сам, зокрема, печінка - до 80%. Майже весь інший холестерин потрапляє до нас із їжею. Тому дієта та здоровий спосіб життя дуже важливі. Більше за все холестерину в маслі вершковому низької якості, маргарині, майонезі, кондитерських виробах, копчених продуктах, «червоному» м’ясі, твердих сирах та вершках. Але справжнім постачальником «поганого холестерину» до нашого організму є смажена їжа, що приготована із застосуванням значної кількості рослинного масла, та фаст-фуд. Саме тому лікарі завжди радять споживати такі продукти у помірній кількості, дотримуючись добової та тижневої норм.
Де і як можна перевірити рівень холестерину?
Перевіряти рівень холестерину в крові можна самостійно за допомогою побутового глюкометра або у поліклініці, здавши аналіз крові. Останній варіант, яким і пропонує скористатися Благодійний фонд «МХП - Громаді», має декілька очевидних переваг, головною з яких є точність. Крім того, одразу після отримання результату аналізу пацієнт може проконсультуватися у лікаря, як відкоригувати рівень холестерину в крові.
Жителям Ладижина слід звертатися до міської лікарні (вул. Ентузіастів, 24).
Кому насамперед потрібно контролювати рівень холестерину?
Слідкувати за рівнем холестерину в крові потрібно тим, хто належить до групи ризику:
- особи, які мають спадкові серцево-судинні захворювання;
- хворі на ішемічну хворобу серця, інсульт або міні-інсульт, особи, які мають захворювання периферичних артерій;
- особи з надмірною вагою;
- хворі на хронічні запальні процеси, наприклад, ревматоїдний артрит, псоріаз або ВІЛ;
- діабетики та гіпертоніки.
Як часто треба вимірювати рівень холестерину?
Навіть якщо ви почуваєтесь добре — ви маєте регулярно перевіряти рівень холестерину. Обстежуватись варто значно частіше, якщо ви в групі ризику.
Бережіть здоров’я - слідкуйте за рівнем холестерину!