Йод є важливим мінералом, необхідним для нормального функціонування організму людини. Він допомагає виконувати ряд важливих функцій, підтримуючи в першу чергу роботу щитовидної залози.
Йод є важливим мінералом, необхідним для нормального функціонування організму людини. Він допомагає виконувати ряд важливих функцій, підтримуючи в першу чергу роботу щитовидної залози. Загалом цей мінерал позитивно впливає на різні аспекти здоров’я людини та здатний забезпечувати нормальне функціонування органів і систем. Пропонуємо дізнатися про нього більше.
Властивості йоду
Йод є елементом, який людський організм неспроможний синтезувати самостійно. Він має позитивний вплив на щитовидну залозу, яка своєю чергою виробляє дуже важливі гормони для життєдіяльності людини. Йод має чимало корисних функцій:
- зміцнення стінок кровоносних судин, завдяки чому вони залишаються еластичними;
- стимуляція когнітивних функцій;
- допомога у виробленні енергії;
- поліпшення метаболізму;
- допомога у схудненні;
- покращення стану шкіри, волосся, нігтів та зубів.
Достатню кількість йоду людина може отримувати з продуктів. Втім при неправильному харчуванні можуть виникати неприємні симптоми: слабкість, швидка втомлюваність, мігрені, швидкий набір ваги, проблеми з пам’яттю, зниження сексуального потягу, нерегулярний менструальний цикл у жінок тощо. Все це може свідчити про нестачу йоду в організмі.
Йод має чималий вплив на репродуктивне здоров’я людини. Його нестача може стати причиною виникнення мастопатії та навіть безпліддя у жінок. Важливо забезпечити достатню кількість йоду в організмі під час вагітності, оскільки його нестача може призвести до викидня, сильного токсикозу та передчасних пологів. Загалом близько 80% вагітних жінок мають йододефіцит, тож варто контролювати кількість мінералу в організмі ще на етапі планування вагітності.
Користь та шкода йоду
Цей мікроелемент є основою нормальної життєдіяльності людини. Він забезпечує правильне функціонування двом систем: ендокринної та нервової. Без достатньої кількості мінералу щитовидна залоза не може нормально працювати, через що можуть виникнути різні проблеми на кшталт зоба чи появи новоутворення. Крім того, йод:
- бере участь у виробництві гормонів;
- поліпшує процеси обміну в організмі;
- регулює температуру тіла;
- допомагає підтримувати нормальну вагу, а також пришвидшує розщеплення жирової тканини.
Він бере участь у виробництві достатньої кількості фагоцитів, які ведуть боротьбу з патогенною флорою. Корисним він є і для м’язової системи та скелету.
Варто розуміти, що шкідливою є не тільки нестача, але й надлишок йоду в організмі. Саме надлишкова кількість може викликати певного роду отруєння, через що нерідко виникає занепад сил, почуття підвищеної тривожності, тахікардія. Також нерідко у людини можуть виникати проблеми зі шкірою (наприклад, висипання).
В яких випадках може виникати надлишок йоду в організмі? Насамперед це стається на фоні порушення норм вживання медикаментозних препаратів. Втім нерідко цей стан розвивається внаслідок збоїв у обміні речовин.
Корисна дієта при йододефіциті
Важливо пам’ятати, що раціон людини має бути збалансованим та включати в тому числі продукти, які містять йод. Серед них:
- морські водорості — вони є потужними антиоксидантами та джерелами багатьох мінералів;
- чорниця — ця ягода сприяє збереженню гостроти зору;
- кристалічна гімалайська сіль;
- тріска — крім йоду, ця риба містить велику кількість вітамінів та інших мінералів;
- біла квасоля;
- чорнослив;
- молочні продукти;
- яйця.
Потужним джерелом мінералу є йодована соль. Її можна використовувати ля приготування їжі та приправлення страв. Вживання такого продукту дозволяє запобігти йододефіцитним захворюванням.
При йододефіциті рекомендовано вживати спеціальні харчові добавки. Наприклад, натуральний йод від Now Foods ефективний при гормональних збоях, проблемах із щитовидною залозою, інтоксикації організму тощо. Втім слід пам’ятати, що вживання подібних засобів має контролювати лікар. Краще за все звернутися до ендокринолога, який добре розбирається у темі дефіциту йоду в організмі та знає, які саме обстеження найкраще призначити. Після призначення препарату варто суворо дотримуватись вказаного дозування та в жодному разі самостійно його не перевищувати.