В кожного з нас траплялась в житті ситуація коли прогулюючись парком, здійснюючи закупи на ринку, їдучи в громадському транспорті, ви випадково помічали загублену кимось річ. Погодьтеся такі знахідки інколи викликають відчуття тривоги. Адже не дуже зрозуміло що робити зі знайденими речами. Особливо, якщо вам, наприклад, попався документ, годинник, ювелірна прикраса чи гаманець, а не купюра в 10 гривень. Давайте спробуємо розібратись, що з приводу таких знахідок «говорить» закон та які є варіанти дій аби загублена річ повернулась до законного власника.
Знахідка – це майно, втрачене власником без його волі і знайдене іншою особою. Відповідно до нашого законодавства, особа, яка знайшла загублену річ, не стає її власником. Згідно ст. 337 Цивільного кодексу України, ви зобов’язані негайно повідомити про знахідку особу, яка її загубила (або власника речі), і повернути майно цій особі.
Запропонуємо вам декілька варіантів дій у разі якщо ви знайшли загублену річ чи документ.
- Якщо ви не знаєте де перебуває особа, котра втратила річ (особливо якщо це документи), вам варто заявити про знахідку Національну поліцію спецлінією 102 чи звернутись до найближчого екіпажу поліції або органу місцевого самоврядування. Це відповідатиме вимогам законодавства.
- Бюро знахідок. Дещо архаїчний спосіб, проте є допоміжним способом повернути втрачені речі, документи, особливо, якщо йдеться про згубу у міському транспорті чи адміністративних будівлях. На жаль, вичерпного переліку бюро знахідок немає, тому в кожному населеному пункті варто їх шукати окремо.
- Якщо ви знайшли річ у приміщенні чи транспортному засобі, то найкращим варіантом буде передати знахідку власнику приміщення чи транспортного засобу.
- Публікації у соціальних мережах. Якщо ви обрали даний варіант пошуку власника згуби то варто бути обережними із публікаціями втрачених документів та дотримуватись таких порад:
- за можливості не публікуйте оригінальні фотографії документів, так як це може привернути увагу шахраїв та призвести до неконтрольованого поширення персональних даних особи.
- не розкривайте реквізити документів (серію та номер паспорта, адресу місця прописки тощо).
- вдалим рішенням буде згадка про місце знахідки, який документ ви знайшли та прізвище,ініціали власника.
Ви можете зберігати знайдене майно у себе або передати на зберігання до Національній поліції чи органові місцевого самоврядування.
Особа, котра знайшла загублену річ, відповідає за її втрату, знищення або пошкодження в межах її вартості лише в разі свого умислу або грубої необережності.
Ви маєте право вимагати від власника (володільця) речі:
- відшкодування витрат, які ви понесли пов’язаних із знахідкою (зберігання, розшук власника, тощо);
- винагороду за знахідку в розмірі до 20% вартості речі.
Якщо власник (володілець) публічно обіцяв винагороду за знахідку, винагорода виплачується на умовах публічної обіцянки. Якщо ви не заявили про знахідку або спробували приховати її, право на одержання винагороди не виникає.
В якому випадку ви стаєте власником загубленої речі?
Ви можете набути права власності на загублену річ у разі, якщо минуло 6 місяців з моменту заявлення про знахідку до територіальному органу поліції або органу місцевого самоврядування за умови, що:
- протягом даного періоду не було встановлено власника чи іншої особи, котра має право вимагати повернення загубленої речі;
- власник чи інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявили про своє право на загублену річ.
Знахідка переходить у власність територіальної громади, у разі якщо ви складете письмову заяву про відмову від набуття права власності на знахідку до органу місцевого самоврядування.
Матеріал підготовлено Безкоштовною правовою допомогою