Різна вартість опалення при однакових цінах на газ. Чому одні міста платять більше за інші? Прем’єр-міністр Володимир Гройсман закликав місцеву владу захистити громадян від завищених сум у платіжках та навести лад у тарифах на тепло.
Яка причина високого тарифу на теплопостачання?
Річ у тім, що 98% підприємств та систем теплопостачання належать саме місцевій владі. Тому вартість тепла у містах є різною - на це впливає ряд чинників, починаючи від технологій виробництва та закінчуючи відмінностями у заходах щодо енергозбереження. Це означає, що зниження цін на тепло для споживачів залежить від місцевої влади, адже саме у її компетенції - осучаснення тепломереж, встановлення лічильників та чіткий облік споживання.
До прикладу, на нинішній опалювальний сезон уряд виділив 12,5 мільярдів гривень. Ця сума була призначена для ремонту теплових мереж, відновлення систем водопостачання, встановлення енергоефективного обладнання тощо. Але проблема в тому, що далеко не кожен муніципалітет впорався з цими завданнями. У результаті, на підготовку до опалювального сезону було витрачено менше чверті виділених коштів (3 млрд грн з 12,5 наявних).
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман неодноразово пояснював, що ціна на газ для теплопостачальних організацій однакова. Але чомусь в одному місті люди платять за тарифами, на 30-40% більшими, ніж у іншому. “Я розумію, що різниця може бути. Але через те, що технології виробництва різні. І тут виникає питання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належать муніципалітетам?”, -зазначає Голова Уряду. Наразі він доручив відповідним службам провести ретельні перевірки організацій-постачальників енергоресурсів та у разі виявлення порушень - оштрафувати їх. Це повинно захистити споживачів від необґрунтовано завищених платіжок.
Яким чином можна нормалізувати ситуацію?
По-перше, Гройсман звернувся до очільників міст із завданням скласти чіткі плани розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки, аби прогалин із виробництвом тепла, обліком та станом тепломереж більше не було. Він наголосив, що виділені урядом кошти в першу чергу слід спрямувати на оптимізацію процесів виробництва та поширення тепла. Саме від цих чинників і залежить вартість газу, який надходить у наші оселі.
По-друге, “Нафтогаз” має зобов’язання перед Кабміном щодо встановлення українцям безкоштовних газових лічильників. Три з половиною мільйони громадян незабаром матимуть у своїх домогосподарствах прилади обліку. Чому це необхідно? Тому що саме прозорий облік допоможе знищити корупцію у газовій сфері та суттєво зменшити навантаження на вартість блакитного палива.
“79% в структурі витрат домогосподарств за спожиті житлово-комунальні послуги - це тепло. Суттєво зменшити нарахування можливо за рахунок 100% обліку теплової енергії, і ця вимога прописана в Законі України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, - пояснює заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Едуард Кругляк.