Відтепер, як ніколи до цього, керівники об'єднаних громад повинні з особливою пильністю слідкувати за прозорою і чесною сплатою податків у їх громадах. Найперше, це стосується земельного податку, орендної плати за землю, єдиного податку 4-ої групи та податку на доходи фізичних осіб. Останній нараховується і на зарплату, й на паї. В даному контексті особливо важливо, щоб зарплата в суб'єктів господарювання була офіційною, а не в конвертах, а орендна плата за паї штучно не занижувалась. Так вважає народний депутат Микола Кучер, співавтор законопроєкту «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо приведення у відповідність положень бюджетного законодавства у зв’язку із завершенням адміністративно-територіальної реформи» (№3614).
Відповідний законопроект сьогодні прийнято в другому читанні та в цілому, який готувався у співавторстві з вінницькими нардепами Миколою Кучером та Ларисою Білозір. Ним передбачається, що з 1 січня 2021 року 1470 бюджетів новоутворених громад (ОТГ, міста обласного значення) перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з Держбюджетом, що означає надходження субвенцій та дотацій напряму до таких громад.
Микола Кучер - один із ініціаторів реформи децентралізації, розпочатої в 2015 році з метою передачі значної частини владних повноважень і фінансів від центральної влади якнайближче до людей, а саме безпосередньо органам місцевого самоврядування.
«Я був одним із співавторів даного законопроєкту, тому що з 2015 року підтримував та сприяв розвитку процесів децентралізації в Україні, забезпечення самодостатності та громад та поліпшення їх можливостей для соціально-економічного розвитку. Саме тому я вдячний своїм колегам-парламентарям за суттєву підтримку (287 голосів «за») й розуміння важливості даного законопроєкту, який якраз насамперед спрямований на утвердження інституційної та фінансової незалежності вже створених об’єднаних територіальних громад», - прокоментував М.Кучер.
Ключові зміни законодавства, ініційовані у даному законопроєкті:
- передбачається, що 1470 бюджетів новоутворених громад (ОТГ, міста обласного значення), території яких уже затвердив Уряд, з 1 січня 2021 року перейдуть на прямі міжбюджетні відносини з Держбюджетом, що означає надходження субвенцій та дотацій напряму до таких громад;
- бюджетоутворюючі надходження в обсязі 60% ПДФО залишаються за громадами, 100% по місцевих податках і зборах будуть надходити до бюджетів громад, як і плата за надання адміністративних послуг;
- додатково бюджети на місцях будуть поповнюватися з рентних платежів, акцизного податку, доходу від використання комунального майна, плати за надання адмінпослуг, трансферів тощо.