Літня спека несе серйозні загрози, особливо для дітей та тварин яких залишили в автомобілях.
Причини інцидентів та ризики
Випадки дитячої смертності від теплового удару в гарячому автомобілі фіксуються щороку. Причиною більшості інцидентів, понад 50%, є забудькуватість батьків або опікунів. У швидкому темпі сучасного життя, в умовах постійного стресу, батьки можуть випадково залишити дитину в автомобілі.
Ще 25% дитячих смертей трапляється через недооцінку ризиків. Деякі батьки вважають, що залишити дитину в автомобілі на кілька хвилин не є небезпечним. Інші намагаються убезпечити дитину, залишаючи вікна відчиненими або авто в тіні. Проте температура в автомобілі може піднятися до небезпечного рівня за лічені хвилини, і відчинені вікна не є достатнім заходом для захисту.
Ще близько 25% смертей трапляються, коли дитина отримує доступ до транспортного засобу і потрапляє в пастку. Такі випадки частіше трапляються з дітьми віком від 2 до 4 років.
З тваринами ситуація більш трагічна. Адже, якщо за дитиною ще слідкують, то чотирилапого залишають навмисно. Багато господарів не до кінця розуміють усю серйозність своїх дій. Будь-яка тварина вона так само слабка та уразлива як і дитина. І улюбленці гинуть від спеки так само як і діти.
Швидке нагрівання автомобілів
Повітря в салоні автомобіля швидко нагрівається через "парниковий ефект". Потрапляючи на панель приладів, кермо або сидіння, сонячне проміння нагріває їх, а вони, своєю чергою, нагрівають повітря всередині автомобіля. Навіть у прохолодні дні температура всередині автомобіля може піднятися до небезпечного рівня.
Діти та тварини більш уразливі до теплового удару, ніж дорослі, оскільки їхня система терморегуляції менш ефективна. Немовлята й маленькі діти не можуть розпізнавати симптоми перегріву і не можуть самостійно відчинити двері автомобіля чи зняти зайвий одяг, а тварини тим більше.
Симптоми та перша допомога
Тепловий удар може призвести до серйозних медичних наслідків, таких як пошкодження внутрішніх органів, непритомність, а може спричинити навіть смерть.
Симптомами теплового виснаження у дітей є:
- сильна спрага
- слабкість
- дискомфорт
- занепокоєння
- запаморочення
- непритомність
- головний біль
- температура тіла вище 40°C
- прискорене, поверхневе дихання
- повна або часткова втрата свідомості
- знижена розумова здатність
- марення
- судоми
Якщо дитина виявляє ці симптоми, необхідно негайно вивести її з розпеченого автомобіля і надати першу допомогу – дати випити води маленькими ковтками. Перемістити дитину в тінь, забезпечення припливу свіжого повітря, прохолодне пиття маленькими ковтками, прохолодні компреси на чоло і потилицю. Та обов'язково покажіть дитину лікарю!
У тварин майже все так само. Симптоми теплового удару можуть спочатку виглядати як звичайна втома, проте запам’ятайте ці кілька пунктів і будьте завжди уважні:
- Прискорене дихання і серцебиття, затуманений погляд.
- Підвищення температури тіла.
- Почервоніння слизових оболонок ясен, очей і язика
- Задишка.
- Загальна слабкість – тварина похитується і погано ходить.
- Сонливість.
- Блювання, судоми, діарея.
Як надати першу допомогу чотирилапому?
- Зніміть нашийник та намордник, щоб тварина спокійно дихала.
- Перемістіть тварину в прохолодне місце: у затінок або на холодні кахлі.
- Напоїть, але не давайте багато води.
- Змочіть тіло прохолодною водою
- Накрийте вологим прохолодним рушником, зробіть холодні компреси на голову, пахви, внутрішню поверхню стегон.
Якщо симптоми не зникають протягом 20 хвилин після надання долікарської допомоги – терміново в клініку!
Як запобігти трагедії
- Ніколи не залишайте дітей та тварин в автомобілі, навіть на кілька хвилин.
- Використовуйте візуальні чи звукові нагадування, щоб не забути дитину в автомобілі. Наприклад, залишайте телефон або сумку на задньому сидінні поруч з дитячим сидінням.
- Якщо бачите дитину або тварину, залишену саму в автомобілі, негайно викликайте поліцію.
Будьте пильними й бережіть ваших дітей і тварин!
Читайте також, як врятуватися від спеки без кондиціонера та як допомогти тваринам у спеку.