Другий рік поспіль Вінниця приєдналася до "Марафону написання листів", аби допомогти незаконно засудженим. До 10 грудня кожен вінничанин може прийти до книгарні "Є" та підписати петицію на підтримку одного з восьми людей з різних країн світу, які стали жертвами режимів.
У кожного із восьми цьогорічних героїв марафону, який ініційовано Amnesty International в Україні, своя історія боротьби за волю і навіть життя. Серед них і наш співвітчизник, кримськотатарський правозахисник Емір-Усеїн Куку. Йому загрожує 25 років тюрми. У лютому 2016 року чоловіка затримала ФСБ. Відтоді він заарештований, його звинувачують у "членстві у терористичній організації" та "плануванні захоплення влади у насильницький спосіб".
У книгарні є шаблони листів-петицій, у яких можна ознайомитися з історіями таких, як він, та завірити своїм підписом підтримку цим людям.
"Петицію централізовано обробляє Amnesty International в Україні, після чого відправляють на адреси державних органів країн, де порушуються права, зокрема це прокуратура, уряди держав. Наприклад, на підтримку Еміра-Усеїна Куку лист йде на генеральну прокуратуру Російської Федерації з вимогою припинити тиск і судове переслідування активіста. Взагалі марафон - це формат всесвітній, але в Україні він набув популярності тоді, коли їхніми героями стали українці.
Бо до 2014 року мало хто замислювався над тим, що в Україні є жертви репресивної машини, каральної системи… Однак після того щороку ми маємо своїх співвітчизників у цьому списку героїв, про яких дізнається весь світ, в основному в контексті окупованого Криму. Це Геннадій Афанасьєв, Олег Сенцов, а цьогоріч - це Емір-Усеїн Куку", - розповів NaПарижі координатор події у вінницькій книгарні "Є" Олександр Вешелені.
Крім петиції можна написати і лист-підтримку, як незаконно арештованим, так і їхнім рідним. Або близьким, яких нажаль погубив режим.
" Це насправді трепетна річ, коли весь світ пише такі листи-підтримки.Для них така моральна підтримка дуже важливо.Тим більше, якщо такі листи приходять зі всього світу. І тут не важливо, якою мовою він написаний. Важливість марафону в тому, що петиції підписують прості люди. Це голос людей, які дізналися,як переслідуються осіб в інших країнах , приміряють на себе їхню долю і розуміють, що такого не можу бути взагалі в демократичному світі Марафон як складова тиску, це додатковий аргумент, пояснити, що весь світ говорить про випадки порушення прав людини. В цивілізованому світі, якщо інформація настільки поширена, це один із найважливіших аргументів для урядів, каральних органів задуматися і зрозуміти, що варто зупинитися", - зазначив Олександр Вешелені.
Долучитися до марафону можуть і маленькі вінничани, розфарбувавши розмальовки відповідної тематики.
До речі, ті, хто з різних причин не може чи не хоче прийти до вінницької книгарні "Є", але мають бажання підтримати політв’язнів, можуть зробити це у кілька кліків на сайті офіційному марафону: marathon2017amnesty.org.ua
Саша ГРИГОРОВСЬКА