Із потеплінням на Вінниччині все частіше стали помічати плазунів. До того ж, не тільки безпечних вужів чи полозів, а й гадюк. При цьому не обов’язково шукати «пригоди» в лісі: непрохані гості навідуються і в села та навіть міста.
Нещодавно в одному із сіл Калинівського району гадюка ледь не вкусила чоловіка. Місцева мешканка Лариса розповідає, що чоловік натрапив на ціле кубло гадів. Змії цього разу не пощастило – чоловік її встиг «знешкодити». Як доказ – пані Лариса надіслала редакції NаПарижі фото уже «безпечної» гадюки. А якби не встиг?..
На Вінниччині наразі є 56 доз сироватки від укусу гадюк. Про це NaПарижі повідомила начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячому населенню департаменту охорони здоров’я Вінницької ОДА Тетяна Бондаренко. Цього, за її словами, нині цілком достатньо.
«Термін придатності цієї сироватки – до 2021 року. Вона була поставлена централізовано і знаходиться в центрі екстреної медичної допомоги. Тому при укусі змії слід телефонувати на «103» і препарат оперативно доставлять туди, куди потрібно. Але, як свідчить практика у нас не так часто трапляються такі випадки: в середньому по п’ять на рік і то не завжди підтверджується укус саме гадюки. Востаннє сироватку вводили восени минулого року», - розповіла Тетяна Бондаренко.
Тим часом у МОЗ заспокоюють: укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.
«Водночас, якщо вас укусила змія варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. Особливо небезпечними вони є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом», - йдеться у пам’ятці, поширеній міністерством охорони здоров’я.
Медики нагадують, що після укусу на ураженому місці видно болючий набряк з множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск сильно знижується, виникає головний біль, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.
Медики наголошують: у разі укусу намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря, щоби отримати необхідну допомогу. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:
1. Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.
2. Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо
3. На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
4. Дайте постраждалому воду - при укусі змії важливо багато пити.
5. Якщо є аптечка, дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії.
6. При транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення.
7. Якщо є така можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
Чого не варто робити при укусі змії:
• не намагайтесь обробляти рану додатково;
• не припікайте рану;
• не накладайте джгут;
• не висмоктуйте отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.
• не вживайте алкоголь.