Більшість історичних пам’яток Вінниці розташовано на вулиці Соборній. Храм Діви Марії Ангельської з пам’ятником Іоанну Павлу ІІ вважається одним з найстаріших культових споруд міста. У Facebook місцевий оператор, зареєстрований за ніком Володимир Гиря, виклав кілька відео, які є історичним нарисом про храм, монастир капуцинів і сам Орден.
Мабуть вінничани знають, що саме вінницький староста Людовік Калиновський запросив у місто братів-капуцинів, щоб ті заснували монастир. Його було освячено 18 лютого 1761 року.
Монастир Ордену Братів Менших Капуцинів під покровительством Матері Божої Ангельської існував у Вінниці до 1888 року. Звісно, колись монастир займав значно більшу площу і мав огорожу з боку вулиці. У внутрішньому дворику стояли статує Святих Роха і Франциска, а на стінам існували розписи шляху Ісусу до Голгофи.
За наказом імператора Російської імперії у 1888 році капуцини мали залишити останній на той час монастир у підвладній частині України. Втім костел існував до 1931 року, коли його закрила вже радянська влада. Тоді арештували священика, якого за рішенням суду мали стратити. Дивом йому вдалося зберегти життя.
У повоєнні часи приміщення колишнього монастиря заселили мешканцями Вінниці. Декілька сімей проживає там донині. Храм перебудували під лекторій. Католицькій громаді його повернули лише у 1990-му, а в 1992 році у центр Вінниці повернулися браття-капуцини. Згодом у приміщенні відновили орган та повернули фасаду наближений до історичного вид. До речі, дерев’яні балки, на яких тримається дах, на 100 років старші за сам костел.
З 1998 року у храмі щорічно проходить міжнародний фестиваль органної музики, а віднедавна розчищені і підземелля, які є частиною вінницьких катакомб.
Відео храму Марії Ангельської та історії монастиря капуцинів
Хто такі капуцини? Цей римо-католицький чернечий орден засновано у 1525 році в Італії. Від початку існування він мав надзвичайно суворий статус.
Відео про історію капуцинів