На Вінниччині достатньо зруйнованих часом маєтків, відродити які можна хіба що за описами та світлинами. Окрасою Хмільника та регіону в цілому має шанси стати колишній палац Ксідо у Хмільнику. Сторічна будівля перебуває на балансі міськради, яка немає коштів на відновлення пам’ятки архітектури. За згоди депутатів, її можуть передати у довгострокову оренду. Неофіційно зацікавлений в реставрації палацу та відновленні там готелю відомий вінницький бізнесмен, який вже відновив такий заклад в обласному центрі.
Як зазначив «Укрінформу» мер Хмільника Сергій Редчик, на відновлення нині порожнього об’єкту за попередніми розрахунками фахівців потрібно понад 50 млн грн. Для міського бюджету виділення таких коштів навіть за декілька років – складна задача.
«Нещодавно на сесії міської ради ми затвердили палац Ксідо як об’єкт інвестування - для його реставрації та подальшого використання. Зараз напрацьовуємо параметри інвестпроекту, згідно з якими це має бути договір оренди на 49 років. Використовувати його за погодженням з Мінкультом можна пристосувавши під готель, яким він свого часу років і був – перебував в обласній комунальній власності. Це наразі єдиний більш-менш реальний шлях зберегти палац від руйнування», - каже міський голова.
Попередньо відновленням порожнього палацу Ксідо зацікавився вінницький бізнесмен, який свого часу вже фактично з руїн підняв будівлю на вул. Соборній у Вінниці та створивши там «зірковий» готель з конференц-залом, де проводять навіть форуми національного рівня. Сам він не коментує NaПарижі інтерес до об’єкту поки не погоджені певні питання, про які казав мер райцентру.
Щодо самого палацу, то збудовано його за проектом київського архітектора Фоміна, автора, до речі, будівлі сучасного Кабміну. Як розповіла «Укрінформу» в. о. директора Історичного музею Хмільника Наталя Пацанівська, збудували палац швидко – протягом 1911-15 років. Господарі – Костянтин Ксідо та його дружина графиня Катерина Лєвашова – планували використовувати маєток як літню резиденцію, куди б приїжджали з Санкт-Петербургу на відпочинок. Через це Фомін розробив проекти не тільки палацу, а й мосту через річку, й оздоблення озер у парку. Але політичні події у країні перекреслили плани Ксідо.
Подружжя емігрувало. Наталя Пацанівська каже, що граф Ксідо у похилому віці під час німецької окупації був у Хмільнику, подивився на палац та повернувся до Чехії, де мешкав. Щодо самої будівлі палацу, то за сторіччя її використовували як склади, аграрну школу, відділ НКВС, місцевий штаб нацистів і міський готель, який пропрацював аж до 2008 року. Останні десять років замок порожній.