У Вінниці 13 листопада о 16-ій години запланований пікет місцевими студентами-медиками органів держвлади. Вони планують зібратися біля будівлі Вінницької ОДА та облради, аби підтримати загальнонаціональну акцію, яка направлена на відмову від реформи навчального процесу у вищих учбових закладах медичного профілю. Організатори закликають брати із собою маски, печатки та іншу медичну атрибутику.
У Вінниці, як і загалом в Україні, студенти медики протестують проти реформи інтернатури, прийнятої у законопроекті МОЗ. Згідно з проведеним опитуванням серед студентів: з 4842 респондентів 88,9% виступили проти прийняття даного законопроекту.
Як пояснили самі студенти ВНМУ ім. Пирогова виданню NaПарижі, вимоги медичного студентства, що висувалися на попередньому мітингу не були почуті. Переговори між мітингувальниками в Києві та представником МОЗ показали справжнє ставлення до них:
- в ультимативній формі протестувальникам було сказано, що ні про що, окрім питань у тестах КРОК, з ними не мають бажання говорити;
- щоб була ілюзія діалогу, акцент намагалися зсунути на другорядні питання. Тим самим, як вважають студенти, чиновники "вбивають двох зайців". По-перше, студенти тепер дискутуватимуть не про потрібність цієї реформи взагалі, а про нюанси у ній, що змушує багатьох зробити хибні висновки про її невідворотність. По-друге, у міністерстві банально тягнуть час. Бо цей наказ вже знаходиться на фінальній стадії перед прийняттям.
Тому студентами було відправлено до МОЗ лист-протест, а також вони продовжують організовувати мітинги всій країні, в тому числі і в Вінниці о 16:00 на проти ОДА. Майбутні вінницькі медики називають це "другою хвилею".
Основними проблемами документа, який викликав невдоволення юних медиків є:
1. Штучне створення дефіциту місць для інтернів шляхом завищення вимог до лікарень, які приймають їх на навчання для всіх спеціальностей крім "Сімейна медицина", обмеження кількості інтернів, закріплених за лікарем-куратором до 5. Тобто місць для всіх не вистачатиме, а 90% запропонованих місць закладено на спеціальність "сімейна медицина".
2. Автоматичний електронний розподіл всіх студентів (як на бюджеті, так і контракт) лише за результатами КРОК-2 з обмеженням кількості спеціальностей, які залежать від балу КРОК-2 (якщо більше 90% - можеш оперувати, нижче - вибирай терапевтичний профіль). Відповідно до цього виникають спірні питання - що робити двом студентам з однаковими балами за результатами КРОК-1?.. За роки введення КРОК-2 не одноразово виникали моменти, які викривали не повну його об’єктивність.
3. Повернення відпрацювання 3 років для бюджетників.
4. Повна юридична відповідальність лікаря-інтерна з першого дня інтернатури.
5. Зменшення кількості спеціальностей з 34 до 13.
6. Збільшення періоду проходження інтернатури для всіх спеціальностей до 3 років.
Як стало відомо, у листі буде дві головні вимоги для МОЗ:
1. Не розповсюджувати законопроект на тих абітурієнтів, які вступали до 2020 року в університет, та залишити розподіл на інтернатуру по-старому наказом для всіх студентів, які навчаються зараз.
2. Ввести поправки в текст законопроекту, складені студентами (на підставі опитування 4842 чоловік і ініціативної групи), обґрунтовані в листі.