Вінницький обласний краєзнавчий музей продовжує презентувати найцікавішими експонати «через інтернет». Така практика була продиктована карантином, але й нині, коли музей вже працює, наукові співробітники вирішили використовувати таку форму роботи для популяризації закладу.
На офіційній сторінці музею в соціальній мережі Facebook йдеться:
«Носіння монет у нагрудних прикрасах характерно для багатьох культур, але саме виконаних у вигляді так званих дукачів – виключно для української.
Дукат – золота монета, вперше випущена у Венеції в 1284 р. за стандартами флорентійського флорина. З часом назва «дукат» витіснила «флорин» і закріпилась майже по всій Європі. За дукач українкам правили австрійські дукати, а пізніше російські рублі та місцеві вироби з різноманітними зображеннями.
Дукач був святковою прикрасою. Класична його форма з бантом сформувалася у ХVІІІ ст. Він постає вже як самостійна прикраса й центральна фігура у комплексі народних прикрас українок. Одягали на шию поверх намиста і розміщували так, щоб він був на видному місці. Жінки дуже пишалися такою прикрасою, адже її наявність свідчила про певний майновий статус.
Найпростіші дукачі називалися «личмани» – це монети, до яких приварювалося металеве вушко. Прикрасу носили на червоній стрічці. Існував звичай дарувати дукач як знак оберегу новонародженій дитині, дівчині, яка досягла повноліття, молодому подружжю», - йдеться в дописі.
На фото зображено дукач із монетою 1 крона 1915 р. Австро-Угорської імперії, поч. ХХ ст. Прикрасу можна побачити у 10 експозиційному залі.