Цього року благодійний фонд вінницької родини Гуменюків відправив на передній край 73 універсальні бойові машини, які можуть використовуватися у військах як розвідувальні, рейдові, патрульні чи евакуаційні. Багі майстри виготовляють зі старих «Жигулів».
Як розповів в ексклюзивному інтерв’ю Авто24 керівник багі-проєкту Віталій Гуменюк, в роботу вони беруть старі «Жигулі» з 1-ої по 7-у моделі. Такий вибір дозволяє стандартизувати технологічний процес і налагодити майже конвеєрне виробництво.
Наразі щомісяця випускається 20 і більше машин. За попередні півтора місяця головний цех та допоміжні виробничі дільниці міні-заводу виготовили 28 багі.
Виробничі потужності дозволяють виготовляти більше такої техніки. Проте існує дефіцит машин-донорів, двигунів, агрегатів, що значно зменшує бажану результативність.
У фонді запевняють, що готові викуповувати за символічну суму запчастини, старі машини чи приймати їх в дар. Останнє було б значно краще, адже на передньому краї такі багі дуже важливі. Н них вивозять поранених.
Машини робляться за принципом «з миру по нитці». Металічні деталі надає компанія «Метінвест», Барська міськрада та її волонтери постійно покривають потреби в колесах чи акумуляторах або дрібних запчастинах. Жителі області дарують старі «Жигулі», знайдені десь в гаражах запчастини. Завдяки такому доброчинному пориву вартість багі не перевищує 110 000 гривень. Без неї вони коштували би щонайменше 160 000 гривень.
У фонді визнають, що інколи військові, не чекаючи волонтерських постачань, самі замовлять машини та за зібрані між собою гроші викуповують їх. Останній приклад – замовили одразу чотири багі для бригади.
Щодо конструктивних особливостей, то на початку «серійного випуску» військові відгукнулися на прохання виробничників висловити свої зауваження та побажання. Конструкцію дещо підігнали під «замовника». Так, поперечна лежанка для евакуації стала не опційною, а увійшла в базову комплектацію. Крила передні вже не нарізають з металу і не варять, а ставлять пластикові – властивості ті самі, але вантажність покращилася і можна взяти кілька додаткових боєкомплектів.
Дещо запозичили. Скажімо, станини для кулеметів з амортизаційною системою спочатку купували в США, але потім подібне устаткування почали виготовляти самі. Якість ведення вогню з великокаліберних кулеметів чи гранатометів при цьому не впала. А ось вартість стала утричі дешевше від імпортного зразка.
«Техніку на ремонт ніхто не повертає. Це – «Жигулі». Вони прості, ремонтопридатні. Полагодити їх водії здатні в польових умовах, запчастину можна найти в сусідньому селі чи зняти з побитих моделей або замовити через волонтерів на якійсь розборці. Автомобіль легкий і тому при влучанні, на жаль, там ремонтувати немає що», – розповідає Віталій Гуменюк.
Статистика свідчить, що в середньому на рахунку кожного багі є щонайменше по десятку евакуйованих з поранених захисників. Якщо врахувати навіть цю невеличку деталь, то вінницькі машини переднього краю по нинішній час допомогли на своїх поперечних ношах-лежанках витягнути з поля бою понад сім сотень захисників. Якщо точніше, то мінімум 730 наших хлопців і дівчат. Лише задля цього такі автомобілі варто робити, не кажучи вже про підвезення боєприпасів, води, продуктів та іншого потрібного на передовій майна.