У 2023 році агровиробники сумарно видали 706 аграрних розписок на суму 5.2 млрд грн, що еквівалентно 140.9 млн доларів. Серед лідерів – Вінницька область.
Про це повідомляє пресслужба Проєкту «Розвиток доступу агросектору України до ринків капіталу».
Зазначимо, аграрна розписка - товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах (стаття 1 Закону України «Про аграрні розписки».
Аграрні розписки використовуються в операціях з сільськогосподарською продукцією та можуть видаватися особами, які мають право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування такою земельною ділянкою на законних підставах для здійснення виробництва сільськогосподарської продукції.
Права на земельну ділянку підтверджуються документами, оформленими відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Якщо право власності на земельну ділянку належить двом і більше співвласникам або право користування належить двом і більше користувачам, аграрні розписки видаються ними спільно. Особи, які спільно видали аграрну розписку, несуть солідарну відповідальність за невиконання своїх зобов’язань.
Так от, кредитори частіше видають кредити за фінансовими аграрними розписками (69% від загальної вартості виданих розписок), ніж за товарними (31% від загальної суми кредитування). Середня сума кредиту за фінансовою аграрною розпискою становить 219 тис. доларів США, а за товарною – 166 тис. доларів США. Кредитування під аграрні розписки надають постачальники засобів виробництва (31%), дистриб’ютори (20%), банки (15%), трейдери-резиденти (2%), переробні підприємства (1%).
Лідером серед областей України за обсягами фінансування за аграрними розписками є Миколаївщина. Одещина та Тернопільщина посідають друге та третє місця відповідно. Лідером серед областей України за кількістю виданих аграрних розписок є Вінницька область. Одеська та Київська області посідають друге та третє місця відповідно.
Найбільший обсяг фінансування було залучено під заставу соняшнику ($31.4 млн), кукурудзи ($28.7 млн) та пшениці ($23.7 млн). Фінансування також надавалося під аграрні розписки на такі культури, як томат ($5.8 млн), соя ($5.6 млн), ячмінь ($2.4 млн) та яблука ($0.5 млн).