Тисячі вінницькій сімей опинилися перед вибором – або платили у зв’язку з відсутністю прибору обліку газу у помешканні за умовами «Вінницягазу», або прислухатися владу та ігнорувати завищені вимоги. Прем’єр-міністр Володим Гройсман на засіданні уряду 30 січня повернув скасовані судом норми споживання та доручив «Нафтогазу» у стислі терміни забезпечити усіх побутових споживачів лічильниками.
Фактично в уряді знайшли спосіб «боротьби» з облгазами. Кабмін доручив НАК «Нафтогаз» забезпечити побутових споживачів приладами обліку за рахунок своїх доходів, і цим припинити тривалі тяжби з приватними постачальниками блакитного палива. Міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик уже прикинув, що на лічильники нацкомпанія може витратити близько 2,5 млрд гривень.
Нагадаємо, у Верховному суді приватним облгазам вдалося повернути стару норму споживання і поновити положення постанови Кабміну №619 від 1996 року, яку була скасована урядом Гройсмана.
Ці норми – від 1996-го - становлять 9,8 куб. м (газова плита з централізованим гарячим водопостачанням), 18,3 куб. м (газова плита без централізованого гарячого водопостачання) і 23,6 куб. м відповідно (газова плита і водонагрівач).
Паралельно із закликами не платити за завищеними, як вважають в уряді, обсягами споживання, Кабмін «пішов конем». Він повернув для абонентів без лічильників норму у 3,29 кубометра з людини. Про це повідомив прем'єр-міністр Володимир Гройсман під час засідання 30 січня.
«Було 3,3 кубічних метра на людину - чому людина зараз повинна платити 9,8 кубометра? Це в три рази більше, ніж вони споживають. Тому ми повертаємося до норми. Було 3,3 - буде 3,29", - заявив прем'єр.
Крім того, Кабмін вирішив покласти установку лічильників газу населенню на НАК «Нафтогаз», замість облгазів, які кілька років тому знайшли привід відмовитися від інвестиційних зобов'язань щодо встановлення в кожну оселю по лічильнику.
Ігор Насалик пояснив, що для забезпечення всіх українців, чиє житло не обладнане приладами обліку газу, а це близько 3,3 млн споживачів, знадобитися приблизно 2,5 млрд грн.
При цьому В. Гройсман додав, лічильники повинні бути встановлені в стислі терміни і тоді стане ясно, «хто скільки виробляє газу, куди постачає і хто скільки споживає».