Відпустка за власний рахунок, звільнення або як діяти батькам дітей на період запровадження карантину

Новини Вінниці / Відпустка за власний рахунок, звільнення або як діяти батькам дітей на період запровадження карантину

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №239 щодо продовження карантину передбачено запровадження надзвичайної ситуації на всій території України та продовження карантину до 24 квітня 2020року. Режим надзвичайної ситуації був введений не лише у Вінницькій області,  а й по всій Україні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №239 щодо продовження карантину передбачено запровадження надзвичайної ситуації на всій території України та продовження карантину до 24 квітня 2020року. Режим надзвичайної ситуації був введений не лише у Вінницькій області, а й по всій Україні.

Відповідно школи, дитсадочки, інші навчальні заклади закриті, а навчання проходить у дистанційній формі. Чудово, якщо за дитиною може доглянути бабуся/дідусь, няня, близький родич, і ви маєте змогу піти на роботу, але як діяти, коли поряд немає рідних, яким можна доручити догляд за дитиною.

Фахівці Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Вінницькій області звертають вашу увагу, що відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 25 ЗУ «Про відпустки» передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати за бажанням працівника надається в обов’язковому порядку матері або іншій особі, зазначеній у ч. 3 ст. 18 цього Закону (батько, дід, бабуся, інші родичі, які фактично доглядають за дитиною, тощо), для догляду за дитиною віком до 14 років, на період оголошення карантину на відповідній території. Перевага такої відпустки - ви доглядаєте за дитиною, недолік - без отримання заробітної плати.

Щодо підстав надання відпустки. Період на який запроваджений карантин має бути підтверджений документально. Отже, документами, для працівників, які хочуть оформити відпустку для догляду за дитиною, на період запровадження карантину, можуть бути довідки з навчальних закладів або копії наказів про призупинення навчального процесу.

Далі працівник має подати роботодавцю заяву про надання такої відпустки та копію свідоцтва про народження дитини. Також слід врахувати, що відпустка без збереження заробітної плати надається за згодою сторін-працівника та роботодавця.

«Чи може працівник, який не має дітей віком до 14-років, взяти відпустку на період запровадження карантину?»

Відповідно до статті 26 ЗУ «Про відпустки», за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік. Роботодавець зі своєї сторони може як надати її працівникові, так і відмовити та перевести трудові відносини у режим дистанційної роботи чи простою, тощо.

У випадку, що стосується питання надання відпустки батьку/матері, іншим родичам, тощо для догляду за дитиною віком до 14-років на період запровадження карантину, роботодавець розглянувши заяву працівника, зобов’язаний видати наказ (розпорядження) про надання відпустки без збереження заробітної плати на період оголошення карантину). Пунктом 3-1 ч.1 статті 25 Закону «Про відпустки» передбачено, що відпустка без збереження заробітної плати надається на період оголошення карантину на відповідній території.

Оскільки весь період карантину може тривати кілька тижнів і за потреби може продовжуватися та запроваджуватися кілька разів протягом року, така відпустка може бути продовжена та надаватися стільки разів, скільки впродовж року буде відповідних подій.

Наголошуємо також на тому, що відпустка припиняється за заявою працівника або із закінченням карантину чи в день, коли заклади освіти відкриваються для відвідуваннями дітьми. Дізнавшись із відкритих джерел про дострокову відміну карантину або про відкриття закладів освіти для відвідування дітьми, працівник повинен не пізніше дня, наступного за останнім днем карантину, або дня, коли заклади освіти відкрито для відвідування дітьми, стати до роботи.

Час відпустки, передбаченої п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки», не впливає на кількість календарних днів відпустки, передбачених ч. 1 ст. 26 ЗУ «Про відпустки».

Ірина Заіковата

31 березня, 2020