Верховна Pада 28 липня ухвалила закон, який, зокрема, оновлює класифікацію населених пунктів в Україні та встановлює порядок їх утворення та ліквідації, перейменування, а також зміни статусу.
За відповідний законопроект №8263 «Про дерадянізацію порядку вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою» в другому читанні та в цілому проголосувало 262 депутати.
Документ передбачає ліквідацію статусу селищ міського типу. Відтепер в Україні будуть лише міста, селища та села. Таким чином, міськими населеними пунктами при цьому залишаться лише міста, а сільських стане більше за рахунок переходу всіх «смт» до категорії «простих» селищ.
Як ідеться в законі, усі населені пункти з компактною забудовою і чисельністю населення понад 10 000 жителів матимуть статус міст, населені пункти з переважно садибною забудовою і чисельністю населення понад 5 000 жителів – просто селищами, інші населені пункти – селами.
Також закон запроваджує нове поняття – «поселення». Так називатимуть компактне місце проживання людей за межами населеного пункту, яке не має сталого складу населення. Це можуть бути дачні кооперативи, а також тимчасові мобільні містечка, де живуть вимушено переміщені особи.
Закон набере чинності через три місяці з дня офіційного опублікування.
Зазначимо, що станом на липень 2023 року в Україні, включаючи всі окуповані Росією території, нараховується 459 міст, 881 смт, 1164 звичайні селища та 27204 села.
Тепер проаналізуємо ситуацію на Вінниччині. Окрім обласного центру, де за різними оцінками близько 380 тисяч мешканців, у регіоні є наступні міста з населенням понад 10 тисяч (тис. на 2020 р.):
Жмеринка (34,3), Могилів-Подільський (30,4), Хмільник (27,4), Гайсин (25.8), Козятин (23.0), Ладижин (22,6), Калинівка (18,8), Тульчин (14,9), Бар (15,8), Бершадь (12,6), Гнівань (12,3), Немирів (11,6), Іллінці (11,2), Ямпіль (10,9).
Натомість, у деяких містах населення менше цього показника: Погребище (9,5), Липовець (8,2), Шаргород (7,0). Фактично по закону вони мають втратити статус міста, якщо не розширять свою територію за рахунок навколишніх сіл і не збільшать чисельність жителів.
Із селищами ще складніше, адже половина з них не мають 5 тисяч мешканців. Тобто їх мають перевести у розряд сіл, а громади, центрами яких вони є, стати сільськими.
У той же час в області є села, населення яких значно перевищує 5-тисячний «бар’єр», а саме: Вінницькі Хутори (6,8), Городківка (6,4). Вони мають право називатись селищами.
Наскільки справедливим є «поділ» по кількості населенню, адже деякі населенні пункти історично бути містами, мають міську забудову та відповідний бекграунд? Схоже, депутати на такі дрібнички не зважали.