Тисячі снарядів зі збідненим ураном для танків Challenger 2 надійшли до ЗСУ. Серед них є і бронебійні. Про це 25 квітня заявив заступник міністра оборони Великої Британії Джеймс Хіппі.
Такі снаряди мають високу ефективність для ураження сучасних танків і бронетехніки і не мають нічого спільного з ядерною зброєю. Але на російських пропагандитських каналах вже почали влаштовувати істерики після заяви Хіппі. Фактично, як тільки у Лондоні почали казати про такі боєприпаси, у Москві назвали їх «брудною бомбою» та вдались до чергових погроз.
Як залякують з Москви
Російська пропаганда діє за звичним сценарієм. «Очолив» кампанію російський диктатор Владімір Путін. Ще на брифінгу після переговорів з очільником Китаю Сі Цзіньпінем він пригрозив Україні.
«Схоже, що Захід справді вирішив воювати з Росією до останнього українця вже не на словах. Та якщо все це відбуватиметься, то Росія буде змушена реагувати відповідним чином», – тоді сказав російський лідер.
Естафету підтримав міністр оборони РФ Сергій Шойгу, який згадав про «червоні лінії», які Україна вкотре може порушити. І це після знищення українських міст?..
«Тут можна сказати тільки одне. Сходинок не так багато... Пройдено ще одну сходинку, їх залишається все менше і менше», – сказав Шойгу
Представниця російського МЗС Марія Захарова назвала цю ідею Великої Британії «югославським сценарієм», описавши апокаліптичну картину.
«Югославський сценарій. Ці снаряди не тільки вбивають, але заражають довкілля і викликають онкологію у людей, що живуть на цих землях. До речі, наївно вважати, що жертвами стануть лише ті, проти кого це все буде застосовано»", – заявила Захарова.
Топ-пропагандистка Маргарита Симоньян як зазвичай видала цілу тираду з радіоактивним забрудненням і закликами «звільнити» Україну від українців.
«Після збідненого урану вирощувати на цій землі нічого не можна. Овочі, фрукти, хрестоматійні черешні, хліб – все буде отруєно. Хтось стане труїти черешні на своїй землі? Ось і відповідь. Це не їхня земля. Вони самі не вважають її своєю. Ця земля в них у заручниках. Наша земля – у заручниках у них. Разом із людьми. Далі три варіанти. 1. Звільнити заручників. 2. Дати загинути заручникам. 3. Погодитись, щоб нас шантажували заручниками, поки ми або їх не звільнимо, або вони не загинуть (як завжди роблять терористи). Вибирайте», – написала Симоньян у своєму Telegram-каналі.
Чому така істерія? Залякати далеких до бойових дій мешканців РФ, Європи та решти світу, а також від переляку, що контрнаступ відкине загарбників до кордонів 1991-го та похитне їхню владу…
Що таке збіднений уран і про які снаряди йдеться?
Видання Defense Express із посиланням на польський портал Defence24 пише, що може йтись про снаряди APFSDS, які виготовляють у США та Великій Британії. У цих снарядах збіднений уран використовується лише в осерді.
Як відомо, природний уран складається приблизно з 99,27% ізотопу U-238, 0,72% ізотопу U-235 та 0,0055% ізотопу U-234. Так як в ядерних реакторах та ядерній зброї використовується лише ізотоп U-235, природний уран при виробництві ядерного палива збагачується шляхом розподілу ізотопів по масі. Побічний продукт цього збагачення називається збідненим ураном.
Так як основна частина радіоактивних ізотопів (U-235 і U-234) витягується на етапі збагачення, то збіднений уран навіть менш радіоактивний, ніж уранова руда – доза зовнішнього опромінення від збідненого урану становить близько 60 відсотків того, що дає природний уран тієї ж таки маси.
При цьому збіднений уран має високу щільність та твердість. Завдяки цим якостям він використовується як при виробництві військової броні (зокрема для танків M1 Abrams), так і боєприпасів – переважно осердь для бронебійних снарядів.
Хоч радіоактивність збідненого урану надзвичайно мала, він і вважається токсичним та канцерогенним, однак не більше за ртуть чи миш'як. Основною проблемою збідненого урану вважається вдихання його пилу, що утворився при руйнуванні снарядів. Однак в усіх випадках, коли використовувались снаряди зі збідненим ураном, не було підтверджено його згубний вплив на організм людини чи навколишнє середовище.
Так, дослідження, що стосуються впливу збідненого урану на ветеранів війни в Іраку не виявили жодних проблем зі здоров'ям у них і зробили висновок, що збіднений уран не викликає проблем зі здоров'ям
Після війни в Югославії в італійській пресі зустрічались різні локальні повідомлення про наявність наслідків застосування збідненого урану, однак за даними розслідування ЮНЕП ООН, використання збідненого урану ніяк не позначилося на довкіллі та населенні, а також учасниках бойових дій. Італійські вчені, які досліджували питання забруднення місцевості, підтвердили трохи підвищений вміст урану в ґрунті, але це значення не перевищувало допустимі норми.