Незабаром у холі головного корпусу Вінницького ДПУ ім. Коцюбинського відкриється експозиція університетського музею археології. Він стане унікальним не тільки для Вінниччини. Експонати музею зібрані викладачами та студентами закладу під час археологічних досліджень протягом останніх 50–60 років.
Серед археологів існує думка, що більше частина території Вінниччини є «білою плямою», адже регіон має багату історію з дотрипільських часів, але недостатньо вивчений у порівняні з Кримом, Одещиною та Наддніпрянщиною. Проте чимало цікавих знахідок з Вінниччини стали надбанням світового рівня. Зокрема колекція сарматських золотих прикрас.
Місцеві археологи працювали над вивченням краю з 1960-их та мають справжній скарб. Тому варто виходити за межі профільного факультету. Вже розроблено ескізний проект музею. Розташують експозицію із сотнями артефактів, «зібраними» в хронологічному порядку, у холі центрального корпусу. Серед унікальних знахідок - посудина для зберігання збіжжя, якій 6,5 тисяч років.
Ініціатива створення музею археології належить декану факультету історії Юрію Зіньку та ректорці університету Наталії Лазаренко.
«Ми проводили археологічні дослідження. Що знаходили – здавали державі, але в нас ще є багато знахідок, які залишились для дослідження. Ми їх реставруємо. Є унікальна посудина для зберігання збіжжя, знайдена в Іллінецькому районі. Її висота 80 сантиметрів. Цій посудині 6 - 6,5 тисяч років. Є також багато матеріалів слов’янської доби, черняхівської, трипільської. Плануємо зробити музей, де відображені різні епохи. Там буде і знаряддя праці, і зброя. Є кам’яні сокири та інше. Різні артефакти, які ми знайшли на території області будуть розміщені в музеї у хронологічному порядку», - розповідає декан факультету історії, професор Ю.Зінько.
Подібного музею немає в жодному університеті України. Наталія Лазаренко запевняє, що музейний простір облаштують за рахунок меценатів.
«Я впевнена, що це буде унікальний проєкт, адже в інших університетах такого немає», - каже Наталія Лазаренко.