Сьогодні, 25 серпня, під час сесії Вінницької обласної ради депутати підтримали звернення до уряду та МОЗ щодо зниження цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення.
Звернення є декларативним. Воно не змушує реагувати центральні органи влади. Ба більше, ціноутворення не регулюється, а імпорт ліків контролюється визначеними компаніями. Проте держава може запровадити механізми контролю, адже не секрет, що медикаменти іноземного виробництва в Україні переважно коштують значно дорожче, ніж у сусідніх країнах, які їх теж завозять.
Текст звернення
Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Право кожного громадянина на охорону здоров’я є основою формування політики держави у сфері національної безпеки.
Станом на сьогодні в Україні спостерігається ціна на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що є вищою, інколи — у декілька разів, — ніж ціна на ці ж препарати та засоби у сусідніх країнах. У зв’язку з повномасштабним вторгненням рф на територію України платоспроможність населення суттєво знизилась. Особливо це стосується осіб похилого віку та громадян, що не мають постійного місця працевлаштування. Через високі ціни на ліки в аптечних мережах українці стали купувати менше якісних медичних препаратів, замінюючи їх дешевшими аналогами, що своєю чергою, веде до зниження ефективності лікування та до підвищення рівня смертності.
Фармацевтичний ринок в Україні не є висококонкурентним. Асортимент товарів є значно вужчим, ніж в розвинених країнах, а ціни, особливо — на імпортні ліки, є значно вищими. Державне регулювання фармацевтичного ринку не в повній мірі гарантує якість лікарських засобів та їх доступність для широких верств населення. Втім, першочерговою задачею держави, особливо — в умовах широкомасштабної війни, — є забезпечення громадян України доступними, у тому числі — за ціною, лікарськими засобами та виробами медичного призначення належної якості.
Тому ми, депутати Вінницької обласної Ради 8 скликання, пропонуємо сприяти розвитку конкуренції на фармацевтичному ринку України шляхом спрощення реєстрації ліків, які зареєстровані в таких країнах як Ізраїль, Індія, Франція, Велика Британія, Туреччина, Німеччина, Швейцарія, США, Канада, Австралія та Японія, що призведе, своєю чергою, до зниження ціни на лікарські засоби та вироби медичного призначення в Україні.
Зниження цін також закликаємо забезпечити шляхом внесення змін до чинного законодавства, а саме:
— розширення діючого механізму референтного ціноутворення на лікарські засоби та вироби медичного призначення;
— зниження рівня ПДВ на лікарські засоби та вироби медичного призначення. Особлива увага повинна бути приділена медичним виробам та екстемпорально виготовленим лікарським засобам. На сьогодні ПДВ на лікарські засоби становить 7 % та 20 % — на вироби медичного призначення та ліки, які виготовляються в умовах аптеки;
— зниження рівня оподаткування аптечних підприємств;
— посилення державного регулювання цін шляхом встановлення граничних оптово-відпускних цін на основі референтного ціноутворення на всі рецептурні лікарські засоби;
— посилення цінової конкуренції між виробниками, дистриб’юторами лікарських засобів та аптеками;
— запровадження механізму демпфірування валютних коливань під час здійснення експортно-імпортних операцій.
Також, закликаємо спростити процедуру ліцензування виробництва лікарських засобів та виробів медичного призначення і полегшити відповідні реєстраційні процедури, уникати можливого монополізму у фармацевтичній сфері та вживати заходів із покращення інвестиційного клімату, збалансувати оптові та роздрібні ціни таким чином, щоб вони відповідали реальному стану товарного ринку, здійснювати на законодавчому рівні розбудову та розвиток вітчизняної фармацевтичної галузі.