Вінницька облрада шукатиме гроші на реставрацію пам`ятки архітектури національного значення «Башта та Мур» в обласному центрі. Що робити із пам'яткою XVII століття, аби вона далі не руйнувалась, міркували на засіданні постійної комісії облради з питань будівництва, комунального майна, транспорту та розвитку інфраструктури.
Вінницькі мури – це комплекс оборонних і монастирських споруд, який майже 400 років тому складався із будівель та стін єзуїтського монастиря, костелу, колегіуму та конвікту. Відносять до нього також домініканський монастир (нинішній Спасо-Преображенський собор).
Як розповів начальник управління будівництва ОДА Андрій Гринчук, проєкт щодо збереження «Вінницьких Мурів» вперше було розроблено у 2016 році, його корегували у 2018-му, але два роки поспіль грошей взагалі не виділяли.
Тим не менш, у 2018 році обласна влада прозвітувала про завершення першої черги робіт з підсилення конструкції та реставрації пам’ятки.
"Виконано комплекс заходів із реставрації та підсилення конструкцій пам’ятки архітектури національного значення «Башта та мур» за рахунок коштів обласного бюджету та міського бюджету Вінниці. На зазначені роботи було спрямовано 3,9 млн гривень", - говорив тоді на одній з нарад директор департаменту будівництва, містобудування та архітектури Вінницької ОДА Дмитро Романченко.
За його словами, було підсилено фундаменти «Мурів», зроблено стягування стін металевими тяжами та влаштовано підпірні конструкції (контрфорси). У зв’язку з наявністю додаткових робіт та коригуванням проекту, завершити увесь комплекс протиаварійних та консерваційних робіт планувалося до кінця 2018 року.
Нині ж проєкт знову потребує коригування. За попередніми даними, його вартість орієнтовно може скласти близько 8 млн грн.
Як повідомляють у пресслужбі облради, члени профільної комісії вирішили звернутися до Вінницької міської ради та ОДА, до патріотів та меценатів і знайти кошти на реставрацію Мурів.
"Дбайливий господар має все зробити якнайкраще і залишити нащадкам відреставровану спадщину. Ми будемо шукати фінансування для збереження пам’ятки архітектури", – зазначив перший заступник голови Вінницької обласної ради Володимир Кістіон.
Як повідомляв NаПарижі, у 2018 році після майже дворічної перерви у Вінниці на території комплексу «Мури» відновили археологічні дослідження, які були розпочаті ще 2013-го, і, серед іншого, знайшли унікальну кладку.