На пленарне засідання Вінницької обласної ради рекомендовано винести для обговорення проєкт рішення про залучення «додаткових» 5 млн грн на «оборонку». Ці кошти передбачалось витратити обласною військовою адміністрацією, але у депутатів бюджетної комісії виникли запитання щодо цільового використання, чітких відповідей вони не почули, тому запропонували підтримати обороноздатність держави.
На засіданні бюджетної комісії 17 жовтня заслухали звіт про виконання програми «Про виконання делегованих повноважень обласною військовою адміністрацією» за 2022 рік. Так саме за минулий рік. Під час звіту зазначалось, що запровадження цієї програми пояснювалось зменшенням фінансування структур ОВА з держбюджету, а також для забезпечення виконання делегованих повноважень.
За словами заступниці директора департаменту фінансів Вінницької ОВА Ірини Зубань, у програмі було закладено 44,4 млн грн, а де-факто за підсумками минулого року обсяг видатків склав 16,7 млн. Кошти витрачались на оплату праці, а також - половина - на енергоносії, оренду приміщень, судові збори тощо. Повернули до обласного бюджету 700 тисяч через те, що Держказначейство не провело деякі платежі.
Голова бюджетної комісії Галина Якубович звернула увагу на те, що у програмі не наведені показники якості та ефективності.
«Я вперше бачу таку програму - без показників», - зауважила депутатка.
Показників якості та ефективності не «знайшли» і у програмі на 2023 рік.
«Програма фінансує не самі повноваження, передані ОВА, а лише забезпечення їх виконання?.. Якщо так, то яким є перелік цих повноважень?», - поцікавився депутат Михайло Паньків.
А це закупівлі без тендерних процедур, що було дозволено законодавством. Ірина Зубань пообіцяла згодом з’ясувати, на забезпечення яких ще повноважень витрачено кошти обласного бюджету.
М.Паньків також поцікавився, як за 16,7 млн «вдалось виконати роботу», яка попередньо передбачала витрати у розмірі 44 мільйонів? І.Зубарь пояснила, що «не всі працівники були у межах України», тому не отримували зарплатню, яка на них передбачалась.
«Відповідно були скорочені і площі, які орендувались», - пояснила посадовиця, якій Г.Якубович заперечила, додавши, що орендна платня оплачується з іншої програми.
Пан Михайло запитав, коли сесією затверджувалась ця обласна програма, і дізнався від представниці департаменту фінансів, що не сесією, а лише наказом голови ОВА… У результаті голова комісії запропонувала залишок коштів на виконання програми у 2023 році перенаправити на програму правоохоронної та оборонної діяльності.
Далі не менш цікаво. З’ясувалось, що на 2023 рік на програму «забезпечення» передбачалось 67,3 млн, фактично в обласному бюджеті «знайшли» 55,5 млн, за 9 місяців профінансували 50 млн.
Оскільки, як наголосила Г.Якубович, «перша справа – це оборона», то запропонувала «у зв’язку з відсутністю показників якості та ефективності, чого не може бути», викласти проєкт рішення у новій редакції.
«Вінницькій ОВА достроково припинити виконання програми забезпечення повноважень, делегованих обласною радою на 2023 рік, затверджений начальником ОВА від 4.10.2022 №2025. Залишок бюджету… спрямувати на реалізацію комплексної оборонної програми на 2021-25 роки», - сказала очільниця комісії.
Проєкт рішення у новій редакції з ідеєю перенаправити 5 мільйонів на «оборонку» комісія підтримала.