Зважаючи на сьогоднішні виклики в організації надання медичної допомоги, депутати Вінницької облради погодились з необхідністю розгорнути паліативні ліжка у головному дитячому стаціонарі регіоні. Фактично вони і зараз існують. Справа у фінансуванні. Нині кошти виділяються з обласного бюджету, а після виконання певних юридичних кроків фінансуватимуть ці послуги у НСЗ.
Аби це стало можливим, на сесії обранці проголосували за зміни до статуту обласної дитячої клінічної лікарні. В оновленому варіанті він передбачає можливість надавати послуги не тільки третинної високоспеціалізованої допомоги, а й вторинної, до якої віднесено паліативну медичну допомогу.
За словами директорки департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОДА Ольги Задорожної, саме зміни дадуть змогу лікарні укласти угоди із Національною службою здоров’я України і отримати державне фінансування на розгортання стаціонарних паліативних ліжок.
«Так дитяча лікарня «зайде» на пакети по паліативу, а це - вторинна медична допомога. Створювати паліативну допомогу для дітей в закладах вторинного рівня, таких як Центральна районна лікарня чи будь-яка міська лікарня, є досить проблематичним. Адже з дітьми із важкими патологіями, які знаходяться на стадії паліативу, має працювати мультидисциплінарна команда: мають бути і дитячі анестезіологи, і дитячі нейрохірурги, і дитяча неврологія – тобто повний спектр спеціалістів, в тому числі й психологи, яким треба працювати не тільки з дітками, а й з їхніми батьками», – пояснила суть новації директорка департаменту.
На сьогодні на базі обласної дитячої клінічної лікарні працює виїзна паліативна мультидисциплінарна бригада, яка обслуговує дітей не тільки по місту Вінниці, а й по районах. І така бригада - єдина в Україні.
«Є багато позитивних відгуків про їхню роботу. В Україні більше таких мультидисциплінарних бригад немає. Але потрібна й стаціонарна паліативна допомога», – запевняє посадовиця.
Справа у тому, що і нині в реанімаційному відділенні дитячої обласної лікарні перебувають діти, які потребують паліативної допомоги. Однак без відповідного пакету НСЗ утримання таких пацієнтів лягає на обласний бюджет. А так витрати хочуть перекласти на «держрівень».
«Вони (пацієнти) зазвичай – на штучній вентиляції легень. Це тривалий процес, який сьогодні може собі дозволити тільки обласна дитяча клінічна лікарня. У майбутньому можливо буде створено дитячий хоспіс, але на сьогодні ми маємо обмежений бюджет. А допомога таким дітям треба вже зараз і вже сьогодні», – підкреслила Ольга Задорожна.