Останнім часом вінничани скаржаться на те, що вода має дивний колір та неприємний запах. Здебільшого вона тхне рибою. Однак у комунальному підприємстві "Вінницяоблводоканал" пояснили, що причина у тому, що Південний Буг втрачає природну здатність до самоочищення та перетворюється у своєрідний відстійник з умовами, сприятливими для розвитку водоростей.
"Джерелом водопостачання місті Вінниці є річка Південний Буг. Водозабір знаходиться на території Сабарівського водосховища. Відповідно течія фактично відсутня. Річка втрачає природну здатність до самоочищення та перетворюється у своєрідний відстійник з умовами, сприятливими для розвитку водоростей.
Саме по цій причині основною проблемою нашого джерела є “цвітіння” води - значний розвиток фітопланктону (водоростей). Підвищення біомаси водоростей у підсумку призводить до надходження у воду органічних речовин, які є причиною погіршення органолептичних показників (каламутності, запаху, кольоровості, смаку та присмаку)", - повідомили у КП ""Вінницяоблводоканал".
На підприємстві зауважили, що особливо запах відчутний в періоди міжсезоння, закриття (відкриття) річки Південний Буг кригою.
"Саме зараз, коли річка вкрита кригою, мешканці міста інколи можуть відчувати неприємний запах питної води, який посилюється при нагріванні. У більшості випадків цей запах асоціюється з “рибним”. Насправді, він не має жодного відношення до риби, а обумовлений природними одорантами (речовинами з сильним запахом), які виділяються водоростями в період відмирання або в “стресових” для них умовах", - уточнили на підприємстві.
Технологія очищення питної води дає можливість замаскувати “рибний” запах, збільшивши дозу хлору. Але, великі дози хлору призведуть до зростанню концентрацій побічних продуктів хлорування, які є небезпечними для людини.
"Наше підприємство тримає дози хлору на мінімально-необхідному рівні, що гарантує безпеку води. КП “Вінницяоблводоканал” гарантує безпечність питної води з централізованого водопостачання", - йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що аналогічний "рибний" присмак бузька вода має по кілька раз на рік. І не тільки взимку. Літом, коли ріка міліє, вода прогрівається, фітопланктон теж стрімко розмножується. Одним зі способів очистки русла від "рослинності" є застосування земснаряду. Нині ця техніка закуплена. Можна сподіватися, що найближчим часом її будуть застосовувати, що змінить ситуацію з присмаком у майбутньому.