У Вінниці презентують майстерню слов‘янського ювеліра. Піч-кам‘янка, ливарні форми та керамічний тигель було знайдено наприкінці минулого сторіччя в одному із сіл Могилів-Подільського району Вінницької області, нині ці експонати виставлені в краєзнавчому музеї.
«Значною подією для слов’яно-руської археології ХХ ст. стало відкриття у 1990 р. ювелірної майстерні VI ст. біля с. Бернашівка Могилів-Подільського району», - йдеться в на сторінці музею у Facebook.
Зазначимо, що в першій половині І тис. н. е. значно змінилась етнополітична ситуація в Європі. На території України практично безслідно зник ряд культур. Землі лісостепу, що звільнилися на початку V ст., стали активно освоюватись слов’янськими племенами.
Про те що слов‘яни займались ткацтвом та кушнірством, було добре відомо, а щодо ювелірної справи, то вона ніби і не була притаманна саме слов‘янам. Тож знахідка в Могилеві-Подільському дуже цінна - вперше в європейській археології вдалося зафіксувати спеціальне приміщення ювелірної майстерні середини І тис. н. е.
Майстерня знаходилась в напівпідвальному приміщенні. Археологи визначили, що будівля згорілі, а ось пічка, яка використовувалась для плавки металу залишилася.
Під руїнами глиняної обмазки стін будівлі науковці також відшукали 64 кам'яні ливарні форми ювеліра, виготовлені з місцевого дністровського мергелю
Разом з ливарними формами біля печі-кам'янки знайдено керамічний тигель-ллячку – посудину для нагрівання металу. А з-поміж кам'яних ливарних форм вивлено першу в Європі форму для виливання фібул – тобто металевих застібок, які виконували роль прикраси.
Фібули увійшли в європейську моду в середині І тис. н. е.