У Вінниці презентують книги «Люди сірої зони. Свідки російської анексії Криму» та «Книга свідчень. Анатомія російської анексії Криму»

Новини Вінниці / У Вінниці презентують книги  «Люди сірої зони. Свідки російської анексії Криму» та «Книга свідчень. Анатомія російської анексії Криму»

У рамках річниці анексії півострова Крим Російською Федерацією, 13 березня 2020 року (п’ятниця)  о 17.30 год. у приміщенні Вінницького обласного молодіжного центру «Квадрат» (вулиця Театральна, 15) відбудеться презентація книги «Люди сірої зони» та показ стрічки «Острів Крим. Дежавю». 

У рамках річниці анексії півострова Крим Російською Федерацією, 13 березня 2020 року (п’ятниця)  о 17.30 год. у приміщенні Вінницького обласного молодіжного центру «Квадрат» (вулиця Театральна, 15) відбудеться презентація книги «Люди сірої зони» та показ стрічки «Острів Крим. Дежавю». 

Наприкінці лютого 2020 року виповнилося 6 років з моменту, коли український півострів Крим був окупований Росією. Цьому передували захоплення російською армією адміністративних будівель органів влади Криму, стратегічних і військових об'єктів Збройних сил України, а також агресивними нападами на всіх, хто так чи інакше чинили спротив цьому. Ці події призвели до того, що десятки тисяч кримчан були позбавлені власного дому через тиск з боку російських сил, а ті, хто залишилися на півострові, стикнулися з масштабною репресивною машиною, завданням якої є зачистка всіх незгодних і повна ізоляція Криму від зовнішнього світу.

Що тепер відбувається у Криму? В яких умовах живуть кримчани? Які силові методи та чому застосовують до них російські спецслужби? Чи чекають в Криму на повернення України? Та як наблизити цей час? Запрошуємо обговорити ці та інші питання під час презентації книг та фільму про незаконну російську анексію Криму. У презентації візьмуть участь кримчани - свідки подій 2014 року.

Українські журналісти Анна Андрієвська і Олена Халімон, режисер-документаліст Ігор Чайка та презентують свої проекти про російську анексію Криму - документальні книги «Люди «сірої зони». Свідки російської анексії Криму» та «Книга свідчень. Анатомія російської анексії Криму» і документальний фільм «Острів Крим. Дежавю».

У презентації також візьме участь кримчанин, один з активних учасників громадського руху спротиву російській окупації Криму Андрій Щекун, який у 2014 році провів 11 днів у полоні російських бойовиків.

Книга “Люди сірої зони”. Свідки російської анексії Криму” вийшла у 2018 році за підтримки Українського інституту національної пам’яті. Це збірка свідчень кримчан про російську анексію Криму 2014 року. У ній йдеться про ту частину історії «кримської весни», яку замовчує або навмисно спотворює російська пропаганда. Понад півсотні оповідей спростовують міфи про те, що анексія півострова була безкровна і що «кримчани не намагалися чинити опір, а добровільно вибрали Росію».

Книга свідчень. Анатомія російської анексії Криму” побачила світ у травні 2019 року, завдяки співпраці авторок з українським видавництвом “Критика”. Це документальна книга, присвячена аналізу кримських подій весни 2014 року та чинникам, які багато років сприяли їм. Журналістське розслідування, яке провели авторки книги, дозволяє зрозуміти, ким були нинішні керівники окупаційної адміністрації Криму до 2014 року і чому саме на них зробили ставку кремлівські очільники? Авторки також розповідають, як з’являлись міфи, якими мешканців Криму навесні 2014 року лякали Україною та переконували «приєднуватись» до Росії і якими тепер Кремль виправдовує захоплення півострова.

Прем’єра фільму «Острів Крим. Дежавю» українського режисера Ігоря Чайки відбулася навесні 2014 року на польсько-білоруському незалежному телеканалі “Белсат”. Навіть в найгірших снах автор знаменитого роману «Острів Крим» Василь Аксьонов навряд чи міг передбачити, що вже на початку 21 століття блискуча антиутопія перетвориться на жахливу дійсність, а втілювати її буде людина, що також носить прізвище Аксьонов, йдеться у стрічці. Як зазначає Ігор Чайка, фільм був задуманий ще у 2010 році, але можливість завершити роботу з’явилась лише після анексії Криму Росією завдяки співпраці з польськими колегами.

До уваги учасників заходу також представлять український журнал “Пам`ятки України: національна спадщина” про сучасний стан культурних пам`яток окупованого Криму та газета “Кримська світлиця” - кримське україномовне видання, яке його автори розповсюджують, зокрема і на півострові.

УЧАСНИКИ:

Анна Андрієвська, журналістка, кримчанка, яка була свідком анексії Криму та переслідується російською владою за професійну діяльність, внесена до списку терористів та екстремістів Росфінмоніторнигу.

Олена Халімон, журналістка, авторка та редактор кримських проектів, які висвітлюють репресії проти кримчан, колишня співробітниця Українського інституту національної пам’яті.

Ігор Чайка, режисер-документаліст, автор понад 20 документальних фільмів і телевізійних проектів, Голова Незалежної медіа-профспілки України (2016 – 2019 рр.)

Андрій Щекун, кримчанин, громадський діяч, видавець, політв’язень, головний редактор газети “Кримська світлиця”

Модератор зустрічі - Богдан Галайко, к.і.н., начальник Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті

Довідка: Презентації проведено у Києві, Херсоні, Дніпрі, Чернігові, Ужгороді, Луцьку, Сєвєродонецьку, Слов’янську, Миколаєві, Одесі, у Музеї Берлінського муру (Німеччина). Також, Міністерство інформаційної політики України здійснило переклад збірника «Люди «сірої зони». Свідки Російської анексії Криму» англійською мовою.

ОРГАНІЗАТОРИ ЗАХОДУ:

Центральний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті, Вінницький обласний молодіжний центр «Квадрат»

Вхід вільний.

Контактна інформація:

Начальник Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам'яті Богдан Галайко (тел. +38 097 986 3144, електронна адреса [email protected], [email protected] ).