Незабаром у центрі Вінниці з’явиться новий музей. Його експонати мають перенести відвідувачів у 1960-і та поринути у своєрідну атмосферу часу чергового розквіту міста. Автор ідеї Олександр Вдовиченко сподівається до кінця року завершити перший пробний проект – зменшену копію Привокзальної площі з залізничними коліями, німецькими паровозами та будівлями, частина з яких донині не збереглася.
Керівник музею моделей транспорту О. Вдовиченко не зупиняється на досягнутому. Заклад, який нині розташований на вулиці Соборній у колишньому Будинку побуту, лише перше його «дитя».
За словами вінничанина, орієнтовно на 50% готовий макет «Привокзальної площі» зразку 1964-65 років, який у 87 разів менший за оригінал. Він вишукує деталі, аби «скласти пазли» та відтворити об’єкт з максимальною подібністю. Звісно, реалізація такої ідеї дороговартісна. Загалом на покупку деталей та виготовлення складових необхідно до 100 тисяч гривень.
«Модель вокзалу з ліпниною вже зроблена. Нещодавно купив залізні колії… У зібраному вигляді «Привокзальна площа» займатиме близько 4 квадратних метрів. Потрібно відповідне приміщення, щоб все скласти. Поки мова йде про сусіднє з музеєм моделей транспорту… Вирішується питання про звільнення приміщення орендарями. Сподіваюся, що вінничанам кінцевий результат сподобається», - вказує ентузіаст.
Композицію мають доповнити макети будівлі головного корпусу Агрегатного заводу (нині торгівельний центр), суду (зруйнована), трамвайного кільця (відсутнє) та різних кіосків, навіть лавок та людей.
Але «Привокзальна площа» - лише перша ластівка. У планах вінничанина згодом зробити подібні макети й інших визначальних міських об’єктів. Це і центральна вулиця з перехрестями і Вежею, де збережено та втрачено багато цікавих будівель, і міська пристань з корабликами та мостами до острова Кемпи, і пожежна частина на вул. Нансена, і станція швидкої допомоги на вул. Ширшова.
Вінницький ентузіаст зазначає, що має намір за кілька років відтворити у моделях до десятка знакових місць періоду «шестидесятих», а розмістити їх у спеціально створеному музеї історичного напрямку.
«Цей час ще пам’ятають вінничани. Він був особливим для міста. Бурхливий розквіт Вінниці розпочався саме тоді. Втім, я не бачу сенсу відтворювати «хрущовки» чи заводські корпуси підприємств. Мені здається більш цікавими для містян та гостей Вінниці будуть саме «колоритні» куточки центральних районів», - пояснює вінничанин.
Попередньо власні ідеї О. Вдовиченко погодив з міською владою. Поки він планує показати перший об’єкт. Загалом, за його підрахунками, для розміщення усіх експонатів знадобиться велика зала чи кілька приміщень площею понад 200 м2. Вінничанин уточнює, що аналізував приклади створення подібних моделей в інших європейських містах і сподівається, що у Вінниці з часом буде не гірше.