У Вінниці на площі Гагаріна планують встановити 23 світлофори

Новини Вінниці / У Вінниці на площі Гагаріна планують встановити 23 світлофори

Багостраждальна площа Гагаріна незабаром повністю буде переформатована. Для організації безпечного руху на площі встановлять 23 світлофори. Новий трафік тестуватимуть  до кінця літа, а вже потім після публічного обговорення приймуть рішення щодо остаточного варіанту.

Багостраждальна площа Гагаріна незабаром повністю буде переформатована. Для організації безпечного руху на площі встановлять 23 світлофори. Новий трафік тестуватимуть до кінця літа, а вже потім після публічного обговорення приймуть рішення щодо остаточного варіанту.

Про це повідомляють на сайті ВМР.

Новий проєкт благоустрою однієї із центральних площ міста та таку організацію руху запропонувала компанія UCG. urban consulting group з Івано-Франківська. Прикарпатці впевнені, що їхнім проєктом передбачені комфортні і безпечні умови для всіх учасників руху: пішоходів, велосипедистів, громадського транспорту та автомобілістів.

На перехресті вулиць Пирогова – Соборна – Хмельницьке шосе планується створити світлофорний об’єкт - встановити 10 світлофорів для автомобілів, 10 світлофорів для пішоходів та 3 світлофори для трамваїв. Це має дати можливість комфортно пересуватися по площі усім учасникам дорожнього руху. 

Головний архітектор Агенції просторового розвитку Олександр Коротких пояснив, чому напрямок вул. Пирогова та вул. Соборна  є головним. Він зазначив, що через площу Гагаріна проходять 5 із 6 трамвайних маршрутів міста та 18 із 33 автобусних та тролейбусних маршрутів. Майже всі із них курсують за напрямком «Пирогова-Соборна». 

«Наразі перехрестя на площі Гагаріна є суто автомобільним, а в рамкам Концепції інтегрованого розвитку 2030 пріоритетом є пішохід, велосипедист,  громадський транспорт. Більшість переміщень по місту відбувається саме громадським транспортом - 52%, пішки - 31%, на приватних автомобілях - 14%. Такі дані  дослідження GFK  2018 року»,  - зазначив пан Олександр.

Архітектор Агенції просторового розвитку Максим Кравчук розповідає, що було кілька варіантів організації руху:

«Одним із них був і круговий рух. Однак він не вирішує проблему. На перехресті існують 59 перетинів траекторій транспортних засобів між собою та пішоходами. Зміна схеми організації руху, наприклад, із застосуванням кругового руху, може зменшити кількість конфліктних точок, але їх все одно залишається не менше 44. При цьому цей варіант не підходить для трамваїв. Встановлення світлофорів дасть можливість створити безконфліктного регулювання перехрестя, коли всі учасники рухаються в різних фазах світлофору і їхні траєкторії не перетинаються в один і той же момент часу».

Рішення із світлофорним регулюванням дасть змогу створити безпечні пішохідні переходи до входу в Центральний парк.

Марина Карабай

9 червня, 2020