У Вінниці до Дня захисника України презентували народну ікону ХІХ ст. зі Східного Поділля - Покрова Богородиці

Новини Вінниці / У Вінниці до Дня захисника України презентували народну ікону ХІХ ст. зі Східного Поділля - Покрова Богородиці

Наукові співробітники Вінницького обласного краєзнавчого музею презентували до Дня захисника України народну ікону ХІХ ст. зі Східного Поділля - Покрова Богородиці.

Наукові співробітники Вінницького обласного краєзнавчого музею презентували до Дня захисника України народну ікону ХІХ ст. зі Східного Поділля  - Покрова Богородиці.

Про це йдеться на сторінці музею у Facebook.

Зазначимо, що існує кілька легенд щодо відзначення свята. За однією із них саме у цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу тодішній центр православ‘я  - Царгород  (Константинополь)/ Мешканці міста звернулись до Богородиці за заступництвом і отримали його, а вражений Аскольд та його дружинники прийняли хрещення та стали християнами.

За іншою версією, натхненням для свята стало видіння Андрія юродивого під час облоги Константинополя військами агарян.

Існує варіант легенди із сарацинами, які взяли в облогу Константинополь в 910 році.  Саме цей сюжет і взяв за основу невідомий іконописець зі Східного Поділля.

«На презентованій іконі зображено момент явлення Богородиці у храмі Константинополя під час облоги міста сарацинами у 910 р. за правління імператора Лева. Присутній на спільній молитві із своїм учнем Єпіфанієм Святий Андрій (слов'янин, проданий у рабство, юродивий) був благословенний чудесним видінням – Богородиця простягла над віруючими свій убрус і тим захистила від ворожого нападу. На полотні змальовано й помічника віруючих у всіх справах Святого Миколая і Святу Марію Магдалину з черепом і святим письмом, яка є уособленням перемоги щирого каяття над гріхом.

В народних іконах цього сюжету в руках Богородиці бачимо рушник або пояс, які вважалися потужними оберегами», - розповідають музейники.

Зазначимо, що на Покрову віруючі звертаються до Пресвятої Богородиці з проханням про здоров'я, захист, допомогу, сприяння в сімейному житті і любові. Дівчата на Покрову просили про вдале заміжжя, цей період (до Пилипівського посту) вважався ідеальним для одруження.

В сучасній Україні до свята Покрови Богородиці, шанованого на наших теренах від ХІІ ст., доєдналися дати святкування Дня Українського козацтва (від 1999 р.) та Дня захисника України (від 2014 р.), що стало продовженням традиції нашого народу шанувати своє військо саме на Покрову.

Марина Карабай

14 жовтня, 2020