Реконструкція історичних будівель чи споруд на території музейних комплексів – особливо тонка тема, адже до робіт потрібно підходити з розумінням ситуації, а не тільки банально прилаштовувати сучасні матеріали. Своєчасно зупинити паплюження зовнішнього вигляду будиночку на території музею-садиби Коцюбинського у Вінниці вдалося завдяки суспільному резонансу.
Нагадаємо, тривають ремонтно-реставраційні роботи меморіального комплексу. Перший етап завершений - вже відреставровані головні меморіальні будівлі. Це хата, де народився письменник, а також комора та сторожка, які родина Коцюбинських використовувала у господарстві. Зараз триває друга черга реконструкції – капремонт адмінбудівлі, яка не є пам’яткою архітектури, хоча з автентичним «виглядом».
Будівельна бригада вже частково перекрила та підсилила дах, зробила гідроізоляцію та бетонну стяжку підлоги у самому приміщенні. Замінені системи водопостачання та опалення, встановлені нові енергозберігаючі вікна та вхідні двері. Стару веранду демонтували та підготували фундамент під нову споруду.
В адміністративному приміщенні не лише працюють наукові співробітники закладу, тут традиційно відбуваються виставки, мистецькі презентації та заходи. А також є фондосховище, в якому зберігається понад 10 тисяч музейних предметів, серед яких і цінні меморіальні експонати.
Осучаснити адміністративну будівлю мають до осені. Один із засновників Facebook-спільноти «Тіні.Вінниця» Владислав Сушинський звернув увагу на те, як відбувається утеплення адмінбудинку. У пості він доволі емоційно звернувся до будівельників, аби ті «схаменулися», руйнуючи декор фасаду за бюджетні кошти.
«Не ображайте моє індивідуальне вишукане естетичне відчуття сприйняття архітектури! Ви ображаєте мене, як громадянина і вінничанина, своїми діями, це безпардонність!», - написав він та навів світлини, як доказ.
«Роботи зупинені. Виконавця зобов'язано привести пам'ятку до початкового вигляду», - незабаром прокоментував завідувач сектором охорони культурної спадщини управління культури Вінницької ОДА Михайло Потупчик.
Можна сподіватися, що будівельникам проведуть певний «лікбез». Хоча загалом було б чудово, щоб перед кожною реконструкцією історики аналізували проєкт. Можливо, так вдалось би уникнути непорозумінь та не довелося би відновлювати зруйноване.