У Вінниці на Європейській площі сьогодні триває правозахисна акція на підтримку ув’язнених в Росії та на території окупованого Криму українців та кримських татар. Біля вежі на Європейській площі активісти встановили 86 великих капканів. Саме стільки українських політв’язнів нині перебувають у тюрмах Росії та Криму, кажуть організатори. А мета акції – привернути увагу вінничан та морально підтримати в’язнів Кремля.
«Капкани закриті – це означає, що вони вже впіймали свою «здобич», - розповідає активістка кампанії #saveolegsentsov Анастасія Нагірняк. - На кожному – бірка «Сделано в Кремле». На інформаційному стенді можна побачити імена в’язнів. Можна написати їм листа, підписати листівку і волонтери передадуть їх родичам та адвокатам, які потім зможуть передати ці листи політв’язням».
Вінниця, за словами Анастасії Нагірняк, дев’яте місто, де проходить акція. У кожному місті люди пишуть приблизно сотню листів. Є при цьому особливі правила, щоб лист пропустила цензура: писати потрібно винятково російською та уникати таких «екстремістських» за російськими мірками висловів, як наприклад, «Слава Україні!».
«Якщо сьогодні люди не встигають долучитися до акції, можна писати політв’язням самостійно: ми роздаємо газети, де є інструкції про те, як писати листи та куди їх відправляти», - зазначила А.Нагірняк.
Із уже колишнім в’язнем Кремля, легендарним Ільмі Умеровим, та родичами нинішніх бранців вінничани можуть поспілкуватися на Європейській площі. Так, чимало людей підходять до колишнього віце-прем’єра уряду АРК, віце-спікера тамтешнього парламенту Ільмі Умерова. На момент анексії Криму він був головою Бахчисарайської РДА.
«Я був єдиним чиновником, який виступив проти окупації Криму, - розповідає Ільмі Умеров. - Коли почалась воєнна експансія, я зробив заяву про те, що не можна брати участь у незаконному референдумі, що через місцеві референдуми не вирішуються питання статусу територій, і про те, що дії РФ – незаконні».
За це окупаційна влада відразу ж порушила проти Ільмі Умерова кримінальну справу та ув’язнила заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу. Хоча прокурор просив умовний термін, суддя дав Умерову два роки реального тюремного строку. Звільнили активіста за наполяганням президента Туреччини Р. Ердогана. Про що той домовився з Путіним, Ільмі Умеров досі не знає. Відпустили тоді їх разом із Ахтемом Чейгозом. Жодних прохань про помилування, каже Ільмі Умеров, він не писав. І не написав би, якби йому навіть пропонували…
Організатори і партнери акції «В’язні Кремля» у Вінниці: правозахисні організації (Центр прав людини ZMINA, Кримська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Центр громадянських свобод, Крим-SOS), кампанія #SaveOlegSentsov, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля.
Триватиме акція на Європейській площі до вечора, а о 18-й годині у HUB Місто змістів (вул. Пушкіна, 11) відбудеться показ фільму "Жити, щоб повернутися". Це шість невеликих історій, які розповідають про національний рух кримських татар у їхній боротьбі за повернення до Криму після депортації 1944 року. Після показу фільму на глядачів чекає дискусія про нинішню ситуацію в Криму та політично мотивовані переслідування, а також підтримку і солідарність, яких потребують "в’язні Кремля".