Інцидент із знесенням частини нашарування на Замковій горі у Вінниці набув неабиякого розголосу далеко за межами міста. Через незаконні дії підприємців одразу було відкрито кримінальне провадження. Потім під час поверхневого огляду на пагорбі знайшли людські рештки, яким ймовірно понад сторіччя. Як з’ясувалося тепер правоохоронці через це розслідують не руйнування історичного шару без дозволу, а «навмисне вбивство».
Нагадаємо, що за руйнуванням наприкінці серпня Замкової гори у Вінниці стоїть політик і бізнесмен В.Брояка, який рекламував «елітне житло». Вінничан шокувало, що будівельна техніка «розчистила» частину Замкової гори, де ще два роки тому тривали археологічні розкопки, як у місці, звідки «пішла» Вінниця. Після «галасу», який здійнявся у мережі, забудовник погодився оплатити археологічні розкопки, а в поліції відкрили кримінальне провадження через несанкціоновані дії приватної фірми.
Далі вінничани стали збирати підписи під петицією, щоб зупинити будь-яке будівництво. За ініціативи голови ГО «Автомайдан Вінничични» Таїси Гайди було розроблено відповідне рішення сесії. Інший варіант запропонували у міськраді. Саме цей другий і підтримали депутати 25 вересня. Його можна назвати компромісним – забудовнику запропоновано профінансувати витрати по збереженню спадщини, а також внести зміни в проєкт побудови торгово-офісного центру, аби той не суперечив важливій історичній локації міста.
Як нині зазначають у пресслужбі прокуратури Вінницької області, управлінням представництва інтересів держави в суді Вінницької обласної прокуратури опрацьовано публікацію "Депутати вінницької міськради хочуть бачити під Замковою Горою не парк, а елітну автомийку", оприлюднену на одному з веб-сайтів.
За фактом виявлення людських рештків в районі Замкової гори у Вінниці внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України (навмисне вбивство).
Наразі у кримінальному провадженні проводиться досудове розслідування. Процесуальне керівництво здійснюється Вінницькою місцевою прокуратурою.
З метою перевірки доводів публікації щодо додержання вимог законодавства про охорону культурної спадщини та використання землі її спрямовано до Управління культури і мистецтв Вінницької обласної державної адміністрації та Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області.
У редакції виникає певний сумнів у тому, що навіть кращі слідчі зможуть відшукати того, хто причетний до смерті людини, чиї рештки знайшли на Замковій горі, але вочевидь забудовника не каратимуть за руйнування нашарувань.