У 10-ій залі Вінницького краєзнавчого музею 30 червня презентували незвичну роботу місцевого художника Леонтія Гринюка. Це вітраж «Стара Вінниця». Його створено у минулому році за мотивами акварелі Наполеона Орди 1870-х.
У музеї запрошують вінничан відвідати експозицію та оцінити вітраж на власні очі. До речі, вітраж – це декоративна художня композиція на вікнах чи дверях з кольорового скла або з іншого прозорого матеріалу. Найдавніші знахідки плоского кольорового скла датуються археологами ІІ тис. до н. е.
Вітраж як мистецтво має доволі довгу історію, що досягло розквіту в добу пізнього середньовіччя. На територію сучасної України європейське мистецтво вітражу прийшло разом з культурою католицької Європи. В історії західноукраїнського мистецтва добре відомо про існування вітражного скла ще за княжих часів – віконні отвори давніх храмів були наповнені кольоровими скляними композиціями.
Повернення моди на вітраж розпочалось у ХІХ ст. – разом із переоцінкою середньовічного мистецтва й захопленням неоготикою – та триває досі. І якщо спочатку вітраж використовувався переважно в культових спорудах і палацах вельмож, то в наші дні за допомогою такої своєрідної мозаїки зі скла стали оздоблювати і сучасне житло.
Щодо автора, то Гринюк Леонтій Назарович – знаний художник декоративно-прикладного мистецтва, живописець, Заслужений діяч мистецтв України, учасник багатьох живописних пленерів в Україні та за кордоном.