Поки увага російських еліт привернута до аналізу особистості Патрушева-молодшого, як найбільш розкрученого «нащадка» Путіна у Кремлі, за океаном вважають, що роль очільника Росії здатен «перетягнути» на себе власник ПВК «Вагнера» Євген Пригожин.
Російський олігарх і його військові блогери все частіше побічно критикують ситуацію, що склалася в РФ. Хоча «кухар» Путіна не виступає безпосередньо проти глави Кремля, його популярність у націоналістичній спільноті може підірвати привабливість Путіна як «сильного лідера».
Про це у звіті за 17 жовтня заявив американський Інститут вивчення війни (ISW). Аналітики звернули увагу на те, що інтернет-паблики, пов'язані з цією приватною військовою компанією, останнім часом активно говорять про неефективність традиційних російських військових інститутів і соціальні проблеми.
Пригожин говорив, що на Бахмутському напрямку діє лише ПВК «Вагнера», що суперечить «офіційним» заявам маріонеткової «ДНР» про присутність там військ «республіки». Але таким чином, лаври дістаються саме «вагнерівцям», адже лише на Бахмутському напрямку росіяни мають хоч якісь успіхи. Це підтвердила і заступниця міністра оборони Ганна Маляр.
Також олігарх наголошував, що повністю спонсорує всю техніку для своїх військ, відповідаючи на запитання про те, чи допомагає Міноборони РФ його підрозділам.
Пов'язані з ПВК Telegram-канали публікували кадри, на яких підрозділ 126-ї окремої гвардійської бригади берегової оборони Чорноморського флоту дякує «Вагнеру» за надання їм бойової техніки. Раніше ця бригада записувала відеозвернення щодо відсутності в неї військової техніки на херсонській лінії фронту.
Групи Telegram, пов'язані з Пригожиним, також цікаво прокоментували інцидент зі стріляниною на полігоні в Бєлгородській області. Вони написали, що наразі в Росії йде «тиха громадянська війна» через багаторічну нездатність центрального уряду обмежити міграцію з країн Центральної Азії.
«У наративах Пригожина є інгредієнти, щоб звернутися до націоналістичних прихильників Путіна, які давно закликають олігархів фінансувати постачання для збройних сил, вимагають прозорості щодо того, що насправді відбувається на фронті, і критикують російські вищі військові відомства за їхні невдачі на передовій», – заявили в ISW.
Експерти додали, що дискусії про «громадянську війну» в Росії можуть ще більше підірвати кремлівські наративи про національну, етнічну й релігійну «єдність».
Також слід нагадати, що Пригожин лобіює призначення міністром оборони губернатора Тульської області, генерал-полковника Алєксея Дюміна, ексохоронця Путіна.