Після кількох акцій у Києві, коли активісти молодіжних організацій «допомагали» залишити ромам з Закарпаття паркові зони, трапився трагічний випадок у Львові. Загинув один чоловік, ще троє ромів отримали ушкодження після «виселення» табору із зеленої зони у середмісті. Оскільки інцидент набрав розголосу, в інших регіонах проводять заходи щодо попередження. Втім на Вінниччині ставлення до будь-якої національної меншини толерантне. У поліції регіону не бачать підстав для повторення львівських подій.
На брифінгу заступник начальника управління превентивної діяльності ГУНП у Вінницькій області Олексій Заверюха зазначив, що в 13 місцях регіону компактно проживає 1,4 тисячі ромів, у тому числі 500 дітей. За кожною громадою закріплено правоохоронця, який періодично спілкується з людьми.
«Переважно вони оселилися у Вінниці, Козятинському,Піщанському. Чечельницькому, Тростянецьому, Іллінецькому, Бершадському районах», - уточнив поліцейський.
За словами слідчого СУ ГУНП Лесі Юр’євої, жодних випадків конфліктів на етнічному підґрунті в області не виникало з цією спільнотою. Зі скаргами ні роми, ні на ромів до поліції не звертаються.
«Розслідуються дві «справи», які були зареєстровані у січні та травні щодо публікації у Facebook та публічних висловлювань, але вони не стосуються ромів», - запевнила Л. Юр’єва.
Але у Львові конфлікт виник не з місцевою ромською громадою, а «гостями» із Закарпаття. У Києві та Тернополі теж виселяли табори, що гастролюють регіонами. Вінниця не є виключенням. Періодично до міста приїжджає група ромів, які спеціалізуються на жебрацтві, а можливо і дрібних крадіжках. Кілька років поспіль табір бачили у лісосмузі біля станції Могилівка, що у Жмеринському районі. «Гості» після себе завжди залишали «кучугури» сміття. А поки мешкали там, то «підробляли» переважно у обласному центрі.
Звісно, коли хлопець чи дівчина видають з себе стареньку бабусю, яка у центрі Вінниці просить гроші, то в поліції не вважають це «чистим» шахрайством. За роз’ясненням правоохоронців, вінничани не залишають заяв, як потерпілі. Так, журналісти не одноразово викривали таких аферистів, але у поліції, коли з вулиці забирали таких, обмежувалися ідентифікацією осіб.
Представники ЗМІ поцікавилися у правоохоронців також тим, чи у разі чергового візиту табору можливо «зіткнення» з місцевими активістами? Адже у Вінниці достатньо молодіжних організацій, які демонструють активність у площині «дій» проти тих, хто, на їхню думку, порушує порядок чи норми моралі. Конкретної відповіді від поліції почути не вдалося.
«З усіма лідерами молодіжних організацій є контакт. До нас не надходило інформації, що вони агресивно налаштовані», - зазначив О. Заверюха.
Маємо сподіватися, що правоохоронець не помилився із настроями активістів при появі табору закарпатських ромів на теренах Вінниччини.