У Вінницькому апеляційному суді 21 липня постановили направити на повторний розгляд до суду першої інстанції справу вірянина УПЦ МП Никодима Виговського до релігійної організації «Релігійна громада Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Вінниці Вінницької єпархії Православної Церкви України». А відповідно ухвалу Вінницького міського суду від 27 травня 2021 року про «закриття справи» скасовано. Апеляцію подала релігійна організація.
Наразі відома лише резолютивна частина ухвали. Повний текст на сайті суду не опубліковано.
Никодим Виговський – син настоятеля храму Стрітення Господнього УПЦ МП Сергія (Виговського), співвласник ТОВ «Рось-Вінниця» і ТОВ «Діаліт». Саме він звертався до міського суду з позовною заявою до релігійної організації «Релігійна громада Спасо-Преображенського кафедрального собору м. Вінниці Православної Церкви України».
Підприємець хотів визнання недійсними рішення Парафіяльних зборів від 18.12.2018 року та від 06.02.2019 року, коли офіційно було вирішено перейти до ПЦУ та внести зміни до статуту.
Справа у тому, що через рішення зборів кафедральний собор залишився за громадою ПЦУ. У Московському патріархаті заявляють про претензії на споруду та намагаються через визнання недійсними зборів 2018-19 років повернути ситуацію на стан середини 2018 року, тобто коли храм належав УПЦ МП.
Як пояснив NaПарижі начальник управління у справах національностей та релігій Вінницької ОДА Ігор Салецький, у міськсуді закрили провадження по заяві Н.Виговського у зв’язку з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, яка вважає, що це питання господарського судочинства. З цим не погодилися у релігійній організації собору, тому подали апеляцію, аби довести, що розглядати має саме цивільне судочинство. Фактично ВАС їх підтримав.
Нагадаємо, 16 грудня 2018 року у Спасо-Преображенському кафедральному митрополит Вінницький та Барський Симеон (Шостацький) оголосив про свій перехід до помісної ПЦУ. Далі було проведено збори громади, які підтвердили намір про перехід. Проте таке рішення не знайшло підтримки у більшості вінницьких священиків, які залишилися з Московським патріархатом. З тих пір вони оскаржують втрату собору.