На тимчасово окупованих територіях Запорізької області російські окупанти продовжують викрадати людей. Десятки викрадень зафіксовано, зокрема, у тимчасово захопленому РФ Енергодарі.
Викрадених загарбники звозять у підвали ЗАЕС, там допитують та катують. Місцеві повідомляють, що з території станції окупанти вивозять тіла вбитих ними мирних жителів.
Про це йдеться у повідомленні Східної правозахисної групи.
«Згідно з отриманою інформацією, викрадають переважно активістів, волонтерів, місцевих підприємців, жителів, які не підтримують окупантів. Затриманих відвозять у підвали ЗАЕС, де в подальшому піддають тортурам - виливають під ноги розчин хлору в закритій камері, використовують тортури струмом, удушення целофановими пакетами тощо», – пишуть правозахисники з посиланням на свідчення очевидців.
Місцеві жителі також повідомляють, що із території ЗАЕС кілька разів виїжджали мікроавтобуси з великими мішками.
«Як пояснили очевидці - це запаковані тіла, які вивозили їх у напрямку Кам'янки-Дніпровської», – зазначено у повідомленні.
При цьому російські окупанти дедалі менше довіряють місцевим колаборантам. Так, достеменно відомо про арешт росіянами заступника гендиректора ЗАЕС із фізичної охорони Присмицького, а також заступника начальника з фізичної охорони Волкова. Не виключено, що їх утримують у тих же підвалах.
Крім того, правозахисники повідомляють про чергову провокацію Росії: російська пропаганда готує «матеріали» для звинувачення України в ударах по цивільних.
«Готується «піар-акція» окупантів. Поранених військовослужбовців окупаційних військ РФ розміщують у місцевому пологовому будинку, їх перевдягають у цивільні речі та знімають у роликах для пропаганди РФ», – констатують правозахисники.
Тим часом, по самій станції розгулюють п’яні озброєні росіяни.
Про це на умовах анонімності в інтерв'ю «Суспільному» розповів працівник, який продовжує роботу на станції. Він зазначив, що особисто бачив озброєних п'яних військових РФ.
«Тобто реально вони з автоматами на атомній станції п'яні ходять. І невідомо, що в них на думці», – зазначило джерело.
На станції є охорона, пропускний режим, який не відрізняється від того, що було раніше (електронна перепустка, прохід через турнікет і металодетекторну рамку).
«Потім підходиш до чергового, який перевіряє речі. Якщо речей мінімум, одразу проходиш, якщо є сумки або барсетки, вони роблять поверхневий огляд. Раніше в нас така ж охорона була, тільки росгвардійці зараз більш упаковані – броник, каска, два автомати. Частина з них відряджена на ЗАЕС з російських атомних станцій. Вони оперують такими поняттями, як "фіззахист", "периметр". Тобто щось розуміють у роботі станції», – пояснив українець.
Він упевнений, що окупанти однозначно знають, куди треба стріляти. "Вони не стріляють, наприклад, по реакторному відділенню, там, де енергоблок. Але стріляють по відкритому розподільнику, щоб пошкодити лінії зв'язку станції з українською мережею. Втрачаючи лінії зв'язку, станція не може видавати електроенергію і, відповідно, не може брати, коли потрібно. Відповідно, ми не можемо охолоджувати станцію", – розповів анонім.
Однак, як підкреслив він, навіть такі обстріли можуть призвести до будь-чого.
«Розумієте, як снаряди літають? Вони влучили в азотно-кисневу станцію, а там поряд ресивери з воднем. І якби потрапило в ресивер – був би великий вибух, винесло б увесь адмінкорпус. Потім був обстріл біля очисних споруд, а влучило ближче до дизеля, де під землею зберігається 200 тонн палива», – пояснив він.
Деяким працівникам загарбники не заважають виконувати свої обов'язки, проте якщо хтось потрапив у поле зору ФСБ, то вже неважливо, звичайний ти співробітник чи генеральний директор.
«Картинка вже зовсім інша. Наприклад, сьогодні з'явилася інформація, що заступника гендиректора з фіззахисту й начальника фіззахисту, тобто осіб, відповідальних за безпеку території АЕС, забрали на підвал. Це дуже важливі співробітники, але це нікого не оминає. Ніхто не застрахований від того, що хтось покаже на тебе пальцем або помітить, що ти не такий пост у вайбер-групі лайкнув. Тебе можуть забрати, вибити зуби, поламати руки або протримати два місяці. По-різному буває», – розповів співробітник ЗАЕС.