Святвечір: як святкують і що категорично не можна робити

Новини Вінниці / Святвечір: як святкують і що категорично не можна робити

Напередодні Різдва, в четвер, 6 січня в Україні відзначають Святий вечір (Святвечір). Він також відомий під назвою Навечір'я Різдва Христового. Попри відносну компактність Вінниччини у різних куточках області існують свої звичаї. Їх безліч. Вони відрізняються деталями. Однак суть свята одна…

Це останній день Різдвяного посту, тож на вечерю подають 12 пісних страв, а вранці сім'ї зустрічають світле свято Різдва. Отже, що можна і що не бажано робити в Святий вечір.

Що потрібно зробити в Святвечір

Вечір Різдва заведено відзначати вдома або в церкві. Удень 6 січня господині роблять прибирання та готують святкові страви – всі роботи мають бути завершеними до сходу першої зірки. До цього моменту також не можна їсти – легкий перекус дозволено лише дітям.

Увечері сім'ї сідають за вечерю з 12 пісних страв. Обов'язковими вважаються кутя, узвар, а також вареники з грибами чи капустою. Також до столу смажать картоплю, варять пісний борщ або грибний суп, тушкують капусту та голубці з крупою. Дозволені й страви із риби.

Починають вечерю з сімейної молитви. Першою зі страв куштують кутю; на стіл також ставлять тарілки для померлих близьких та тих, хто відсутній у свято.

До того ж, серед подолян широко побутувало повір'я, що душі померлих родичів беруть участь у святковій трапезі, їх обов'язково згадували добрим словом. Для них після вечері залишали рештки їжі на столі (мити посуд у цей день вважалося гріхом). На ніч усі члени родини клали свої ложки у горщик з кутею. Це робилося для того, щоб святої каші могли поїсти предки.

Біля ікон ставили дідуха – різдвяну прикрасу зі снопа, символ щастя та достатку. 

Опівночі 6 січня в храмах звершується богослужіння. Його за традицією відвідують усією сім'єю. Діти та підлітки 6-го та 7 січня колядують та носять вечерю хрещеним батькам.

Що не можна робити в Святвечір

Згідно з встановленими традиціями, у Святий вечір не можна займатися роботою по дому та рукоділлям, лаятися, підвищувати голос, злословити, ображати тварин.

Також поганою прикметою вважається неохайно виглядати, вдягати старий одяг або речі чорного кольору, а також спізнюватися на вечерю – інакше можна весь рік пробути далеко від рідних.