Російський лідер В.Путін сильно прорахувався, коли ухвалив рішення розпочати повномасштабне вторгнення в Україну. Глава Кремля протягом довгих місяців війни скоїв безліч військових злочинів. Саме тому переговори з ним не мають сенсу для Вашингтону.
Про це в інтерв'ю CNN заявив президент США Джо Байден.
«Я думаю, що він раціональний гравець, який значно прорахувався», - заявив очільник Білого дому після масованого ракетного удару РФ по території України 10 та 11 жовтня.
При цьому «цілі», якими Путін спробував виправдати вторгнення наприкінці лютого, Байден охарактеризував як «безглузді».
«Ви послухайте, що він каже. Якщо ви послухаєте промову, яку він сказав після того, як приймалося це рішення (про початок вторгнення. - Ред.), то він говорив про всю ідею – він повинен бути лідером Росії, який об'єднує всіх російськомовних. Я маю на увазі, просто думаю, що це ірраціонально», — сказав Байден.
На думку президента США, Путін припустився величезної помилки, вирішивши, що українці підкоряться російському вторгненню. Помилкове переконання російського диктатора було спростоване запеклим опором усередині країни.
«Я думаю, що промова, його цілі не були раціональними. Я думаю, він думав, що його зустрінуть з розкритими обіймами, що це дім матері-Росії, і це місце, де його зустрінуть , І я думаю, що він просто повністю прорахувався», - сказав Байден.
На запитання, чи зустрінеться він із Путіним на саміті Великої двадцятки наступного місяця в Індонезії, Байден відповів, що не бачить вагомих причин для «сидячого страйку».
«Це залежатиме від того, про що саме він хоче поговорити», – сказав Байден.
Наприклад, американський президент готовий обговорювати з Путіним питання ув'язненої у російській в'язниці зірки американського баскетболу Брітні Грінер. А ось про Україну Байден говорити з главою Кремля особливого сенсу не бачить.
«Але подивіться, він діяв жорстоко, він діяв жорстоко. Я думаю, що він скоїв військові злочини. І тому я не бачу сенсу зустрічатися з ним зараз», – заявив американський президент.
Він також наголосив, що загрози, які походять з Росії, можуть призвести до катастрофічних «помилок» і «прорахунків». Однак визнаючи, що ризик «ядерного апокаліпсису» через безрозсудну поведінку РФ зараз найвищий за останні 60 років, Байден відмовився роз'яснити, як саме відреагують США, якщо Путін застосує тактичну ядерну зброю проти України. При цьому Байден не вірить, що Путін наважиться на такий крок.
«Я не думаю, що він це зробить, - сказав Байден. - Я вважаю безвідповідальним з його боку говорити про це, що світовий лідер однієї з найбільших ядерних держав світу каже, що він може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні».
Він підкреслив, що навіть погрози Путіна мають ефект дестабілізації.
«Все, що я хотів сказати, це те, що це може призвести до просто жахливого результату. І не тому, що хтось має намір перетворити це на світову війну або щось таке, а просто після того, як ви застосуєте ядерну зброю, помилки, які можна зробити, прорахунки, хто знає, що станеться. Він, насправді, не може продовжувати безкарно говорити про застосування тактичної ядерної зброї, ніби це розумний вчинок... Помилки трапляються. І може статися прорахунок, ніхто не може бути впевнений, що станеться і все може закінчитися Армагедоном», – попередив американський президент
Байден також зазначив, що міністерство оборони США заздалегідь розробило план дій на випадок, якщо РФ зважиться на використання тактичної ядерної зброї, удару російських військ по Запорізькій АЕС чи подібних дій.
«Це обговорювалося, але я не вдаватимуся в подробиці. З мого боку було б безвідповідально говорити про те, що ми будемо чи не будемо робити», — сказав очільник Білого дому.
Нагадаємо, напередодні відбулася зустріч лідерів країн "Групи семи", де виступив президент України Володимир Зеленський. Український лідер у своїй промові закликав покарати Росію за ракетні удари по Україні, зокрема шляхом введення нових серйозних економічних санкцій.
Також він нагадав главам 7 країн з найбільш потужними економіками про «формулу миру», запропоновану Україною, яка передбачає, зокрема, посилення озброєння української армії, відновлення територіальної цілісності нашої держави та покарання для агресора. У цьому зацікавлений весь демократичний світ, оскільки безкарність РФ дасть старт безлічі нових конфліктів та воєн, розв'язаних потенційними агресорами у всіх куточках планети.
Додамо, у Кремлі не приховують, що хочуть скоріше закінчити війну, але на своїх умовах. Путін відверто казав про це, пропонуючи «капітуляцію» Україні, а також намагався спонукати Захід до тиску на Київ. На тлі поразок на фронтах «вимоги» лідера Росії виглядають безглуздими.