Протягом тижня триватимуть розкопки групи вінницьких археологів поблизу котловану на ділянці по вулиці Мури, 5-7. Наразі фахівці скептично ставляться до вірогідності надання знайденому там 4-метровому мурованому тунелю охоронного статусу. Судячи по віку цегли, він не настільки давній, аби долучати «знахідку» до об’єктів 17 сторіччя.
Нагадаємо, поруч з котлованом у центрі Вінниці на глибині кількох метрів відкопали підземний тунель висотою у 2,5 метри.
Досліди тривають. Археологи вивчають також інші куточки – «стінки» котловану та сусідні території – вже знайшли там рештки давнього горну, який використовувався кілька сторіч тому.
А щодо тунелю, то його збереження під великим питанням. Адже у разі якщо не будуть знайдені факти, які б у часі пов’язували його з комплексом «Мури», що має охоронний статус, тунель «офіційно» дозволять зруйнувати.
«Судячи по кладці, використовувалася така ж цегла, яку ми бачимо у фундаменті сусіднього будинку. Тому наразі можна казати, що споруджувалося підземелля у 19 сторіччі. Жодних натяків на 17 сторіччя не бачимо. Ним навіть на «пахне». Тому можна казати, що це архітектура, а не археологія», - зазначає наукова співробітниця Вінницького обласного краєзнавчого музею та фахівчиня по старовинній цеглі Ольга Грабовська.
Інакше кажучи, у висновку фахівці вкажуть, що археологічної цінності тунель немає, тому власник ділянки може вчиняти подальші дії на свій розсуд. Хоча археологиня не спілкувалася особисто з власником, а лише з його представником, але каже, будівельники завершили роботи з котлованом, тому цілком ймовірно, що не чіпатимуть підземний хід, не руйнуватимуть склепіння. Звісно, це лише припущення.
Будь-які об’єкти 19 сторіччя не мають археологічної цінності, а культурна чи історична не доведена. У Вінниці на офіційному рівні відповідні служби не визнають цінність підземель.
Втім, за словами О.Грабовської, є інші ділянки, які потребують більш детальних дослідів, адже зберігають таємниці, ймовірно 17 сторіччя.
Далі буде.