Слідчі СБУ зібрали докази причетності інженерки КБ «Південне» до співпраці з російським ФСБ. Жінку завербували на початку літа. Є підстави вважати, що вона передавала куратору секретну інформацію про ЗРК «Кільчень» та оперативно-тактичний комплекс «Сапсан», розробку якого було відновлено.
Українські правоохоронці затримали Резеду Перькову. Про це повідомляє ВВС Україна з посиланням на дані з Єдиного держреєстру судових рішень.
Зазначається, що суд заарештував Резеду Перькову на 2 місяці 7 вересня. Підозрювана не визнає своєї провини та подала скаргу, про що журналістам розповів її адвокат.
Як РФ могла завербувати інженерку з КБ «Південне»
Резеда Перькова народилася в Казані 1960 року. На КБ «Південне» вона працює інженеркою 1-ої категорії відділу з проєктування літальних апаратів. Вона має допуск до державної таємниці за формою 2 (доступ до «цілком таємно» й «таємно»).
Підозрювана Резеда Перькова
Слідство вважає, що 2 червня Резеда отримала повідомлення від співробітника 9 управління департаменту оперативної інформації 5-ої служби ФСБ Євгена Зикова. Його профайл є на сайті НАЗК у переліку тих, проти кого потрібно запровадити санкції. Зиков прямо попросив Перькову про співробітництво.
Зиков на сайті НАЗК
Співробітник ФСБ написав повідомлення у Viber, де вказав, що тільки РФ здатна допомогти Україні через зруйновану економіку та незалежність. Тому треба «повернутися до історичних витоків» — союзу з РФ. На це українська інженерка відповіла: «Я підготую, систематизую та подумаю. Стрімко. СБУ не спалять».
Уже наступного дня вона надіслала першу інформацію куратору з ФСБ.
Які дані могла злити Перькова в РФ
За даними слідства, інженерка могла наводити ракети на заводи «Південмаш», передавала дані про розташування бійців ЗСУ, а також передавала дані про розробки КБ «Південне».
За даними СБУ, жінка могла передати в РФ дані щодо розробки новітнього ЗРК «Кільчень», проєкт якого було представлено у 2021 році. Вона повідомила куратору, що розробку веде дуже близька для неї людина Валерій Перьков. Імовірно, вони перебувають у шлюбі. Вони разом навчалися в Пітері на кафедрі «високоенергетичних пристроїв автоматичних систем». І у «Вконтакті» у них обох у профілі Денис вказаний як син.
Проєкт ЗРК «Кільчень»
ЗРК «Кільчень» — це перспективна розробка КБ «Південне», яка повинна була мати дальність ураження цілей до 280 км. ЗРК, за задумом розробників, повинен вражати балістичні ракети й інші повітряні цілі. Перший зразок мав з'явитися у 2024 році.
Перькова передала 30 фото з презентації розробки КБ «Південне». Також вона отримала технічне завдання від замовника — комплекс має збивати цілі на висоті від 5 метрів.
ОТК «Сапсан»
Найбільше слідчих зацікавила інформація щодо розробки оперативно-тактичного ракетного комплексу «Сапсан». Він мав бути відповіддю «Іскандеру» з дальністю ураження до 500 км. Його розробку розпочали ще у 2005 році, проте вона була заморожена у 2013 році за Януковича. З того часу влада говорила про необхідність відновити фінансування, але відтоді інформації про це не було довгий час.
А 2016 року в ЗМІ з'явилася інформація, що «Південне» таки виготовляє «Грім-2» — це ОТРК на базі «Сапсана», але для Саудівської Аравії. 2021 року заявлялося, що перший комплекс готовий на 80%. Чутки про появу ОТРК «Грім-2» в ЗСУ почали з'являтися після удару по аеродрому РФ у Криму. Пізніше в статті генерала Залужного та генерал-лейтенанта Забродського вказувалося, що це був ракетний удар.
Удар по Новофедрівці був здійснений ракетною зброєю
У листуванні з куратором ФСБ підозрювана говорила, що роботи з розробки ОТРК «Сапсан» відновлено.
«Відновлено роботи на тему «Сапсан» (аналог «Іскандера») (земля-земля), зупинено кілька років тому. Зараз женуть і вимагають льотні випробування навіть раніше за наземні», — повідомлення такого змісту відправила Перькова 7 червня.
Співробітник ФСБ у неї прямо запитав, чи це був удар «Громом» або «Сапсаном» по аеродрому в Новофедорівці. На це Перькова відповіла, що до обстрілу Павлограда (2 липня) комплекс був «на стадії готовності й виходу виробу». Після «прильоту» виготовлення зупинилося, але не скасувалося. Також вона зазначила, що є два типи ракет для «Сапсана» — 900 мм із дальністю 500 км і 600-мм із дальністю удару до 280 км.
Нагадаємо, на розробку ЗРК «Кільчень» потрібно було 5 років і 7 млрд грн. Заявлялося, що він буде здатний вражати балістичні цілі на дистанції до 44 км із імовірністю 60%.