«Спасибі голові, що він ще молодий такий, а вже стільки для села зробив. Усе робить! Щоб Господь дав ще нам такого президента, як у нас голова сільради, то тоді було б добре», - хваляться в Іванові Калинівського району місцеві мешканці. Із створенням Іванівської ОТГ кілька сіл змінюються на очах. Керівництво громади вважає, що комфорт для мешканців має відповідати вінницьким стандартам, і поступово рухається до мети...
«Хай зробить все у нас, та й іде тоді в президенти», - додає жіночка, побачивши на вулиці села журналістів з камерами.
Вінницькі медійники побували в Іванівській об'єднаній громаді із прес-туром, влаштованим регіональним відділенням Асоціації міст України. Побачене, справді, дивує. Особливо на фоні багатьох інших сіл: нові асфальтовані дороги, будуються сучасні спортивні майданчики, проходить ремонт в школах, дитсадках та амбулаторіях, у всіх селах ОТГ встановлено сучасні зупинки громадського транспорту.
Сільський голова Михайло Кулик, якого місцеві так хочуть бачити президентом, каже, що то люди так жартують... А його особисті заслуги у відродженні села хоча і є, нічого не вдалося б зробити, якби не започаткована урядом децентралізація. Та й сам Михайло Кулик поки не думає ні про депутатський мандат, ні про крісло на Банковій. Каже, будь-що хоче насамперед навести лад в громаді, показати, що в селі теж можна достойно жити.
Із паном Михайлом спілкуємось на місці, де вже невдовзі буде сучасний спортивний майданчик. І це – не в центрі громади, а в Гущинцях – старостинському окрузі.
«Після відкриття торік спортивного майданчика в Іванові люди звернулися до мене, щоб зробити такий же в Гущинцях. Я тоді відверто сказав, що поки не вистачає коштів, а наступного року будемо писати проект на обласний конкурс. І ми його виграли. Долучилась також громадськість і бізнес. Минулого року люди в Гущинцях зібрали на початок будівництва цього майданчика 118 тисяч гривень. Таким чином ми розпочали будівництво цього майданчика. Загальна його вартість буде приблизно 1,7 мільйона гривень. Обласний конкурс проектів ми виграли, але там невелика сума – 180 тисяч на два об’єкти: на цей і ще в шкільному корпусі №2. Це – по 90 тисяч. 250 тисяч ми вже спрямовуємо зі свого бюджету і поступово з додаткових надходжень будемо далі робити ці об’єкти», - говорить Михайло Кулик.
А загалом, каже, планів дуже багато:
«Я вже неодноразово казав, що наші два села достойні одне одного – нас пов’язує історія. До того ж, що в Гущинцях, що в Іванові залишилося тільки те, що збудоване ще за панських і радянських часів – за роки незалежності нічого не будувалося. Оскільки зараз є децентралізація, є кошти, намагаємось все відновлювати. Окрім майданчика, робимо в Гущинцях асфальтну дорогу на 1,5 мільйона по вулиці Незалежності, амбулаторія – третій об’єкт і в минулому році ми зробили дві дороги на 1400 метрів. Зупинки сучасні робимо під склом. Утеплення школи – 1652 квадратних метри, 34 енергоощадних вікна, зробили повністю освітлення в Кам’яногірці, там же просипали всі дороги – в любу вуличку можна заїхати».
Лобіювати це все на сесіях сільради об’єднаної громади майже не доводиться, - каже виконувач обов’язків старости Гущинець та Кам’яногірки Михайло Довгалюк:
«У нинішнього голови громади така позиція, що кожне село, яке входить до складу ОТГ, має розвиватися. І перше, що він зробив – освітлення в селі Кам’яногірка. Це – найменше село громади, там тільки 312 чоловік населення. Але там зараз просипано всі дороги. Тут не потрібно щось лобіювати, бо така позиція сільського голови і депутатського корпусу, що кожне село має розвиватися».
За словами Михайла Довгалюка, до об’єднання річний бюджет Гущинецької сільради складав 3 мільйони гривень. За ці гроші можна було утримувати лише апарат сільради і трохи залишалося на дитячий садок. Про ремонти, будівництво та дороги гооді було й думати.
«Зараз тільки будівництво 1,4 кілометра дороги обійшлося у 3 мільйони гривень – стільки ж, як був наш річний бюджет до об’єднання. Ремонт амбулаторії, який зараз триває, обійдеться бюджету ОТГ приблизно у 3-3,5 мільйони гривень, освітлення вулиць в Кам’яногірці – 750 тисяч. Утеплення даху школи в Гущинцях – ще 600 тисяч гривень. Якщо це все сплюсувати, то за один рік було використано щонайменше чотири колишніх річних бюджети сільради», - каже Михайло Довгалюк.
До створення ОТГ сумарний бюджет двох сільрад – Іванівської та Гущинецької, за словами Михайла Кулика, складав близько 13 мільйонів гривень. Нині бюджет об’єднаної громади – 48 мільйонів. Тобто можливості працювати і відроджувати село є.
«Торік інфраструктурної субвенції нам було виділено 2 млн 612 тисяч гривень, цього року – 2 млн 402 тисячі. На 200 тисяч менше, але це несуттєво. Є в нас ще власні надходження, є ПДФО, без якого сьогодні, фактично, ми не вижили б. Я відверто скажу: якби не було децентралізації, я б тут не працював би... Мій принцип – працювати, показати людям, що в селі теж можна жити. Я не працював у колишній сільській раді, але знаю, який тоді був бюджет – то не робота була, то було знущання над селом. А те, що ми зробили за півтора року після об’єднання - такого навіть близько не робилося усі 27 років до створення ОТГ. Ми тільки доріг асфальтували приблизно 6 кілометрів», - розповідає Михайло Кулик.
Зважаючи на те, що зараз в Іванові швейцарські інвестори добудовують деревообробний завод, де збираються працевлаштувати до 60-ти місцевих мешканців, планується відкриття інших виробництв, перспективи громади доволі непогані. До того ж, в ОДА вже подані документи про приєднання до Іванівської ОТГ сусідньої Жигалівської громади, ведуться перемовини про об’єднання й з іншими селами.