Перед Великодніми святами за певним збігом обставин вінничани побачили, що нібито відремонтований фасад «історичного» готелю «Савой» знову розсипається. Коли 4 квітня прибрали огорожу перед будинком на розі вулиць Соборної та Оводова, на тротуарі лежали залишки штукатурки.
Що для Вінниці означає «Савой»? «Перлина» міста не так давно прикрашала сувенірні світлини. На початку ХХ сторіччя цей будинок першим став 6-поверховим. Перші водогін, каналізація та електропостачання з’явилися теж саме там. Як і ліфт. Навіть перший у місті асфальт поклали перед готелем.
За свою історію будівля кілька разів міняла призначення. Останні десятиріччя радянської влади її займав готель «Україна», а потім площі орендувала приватна фірма. Оскільки орендатори не змогли виконати капремонт будівлі, облрада вирішила продати колишній готель, для чого провела тендер, на якому перемогла турецька фірма. Але вже у 2010-му переможцю відмовили, договір скасували, а будівлю передали Вінницькому апеляційному адмінсуду (ВААС) за символічну платню у розмірі 1 гривні на рік.
З тих пір саме суд де-юре відповідає за ремонт. Його з 2011 року виконували ТОВ «МУР», «Сфера» та «Рембудгазмонтаж» з Хотина Чернівецької області. Процес періодично супроводжувався медійними скандалами, а роботи проходили з перервами. Востаннє прес-служба ВААС зазначала, згідно з актами виконаних робіт за перше півріччя 2017 року «Савой» відремонтували на 1,8 млн грн. З минулого року об’єкт залишається замороженим будівництвом, а огорожу прибирають лише під час відвідувань міста високопосадовцями.
Щодо фасаду, то його «оновлювали» у 2011-12 роках, а потім ще «підправляли». Схоже, що через різні обставини будівельникам доведеться повторювати «фасадні роботи». Обсипаються саме ті ділянки, які виходять на головну вулицю. Звісно, після свят огорожу повернуть. Але чи сховаєвона фасад?..
До речі, про «Савой» нещодавно згадували у КП «Центр історії Вінниці». На сторінці місцевих істориків 6 квітня у Facebook розміщено цікаве відео про «перлину» міста у далекому 1927 році. По кінохроніці того часу видно, що готель називався «Палацем Праці» та виконував функцію гуртожитку для робітників.