Рейдерська схема: хто у Вінниці намагається блокувати створення S)Mall

Новини Вінниці / Рейдерська схема: хто у Вінниці намагається блокувати створення S)Mall

З плином часу Вінниця змінюється. За минулі роки реконструйовано проспект Космонавтів та вулицю Замостянську, осучаснюються будинки та торговельні центри. «Перлиною» міста має стали і оновлений «Дастор», але вже під новою назвою - S)Mall. Проте через деякі дивні громадські організації недоброзичливці намагаються, використовуючи суди, гальмувати будівельні роботи. Для цього вигадуються формальні приводи, а самі нібито реальні скаржники навіть не з’являються у Вінниці.

З плином часу Вінниця змінюється. За минулі роки реконструйовано проспект Космонавтів та вулицю Замостянську, осучаснюються будинки та торговельні центри. «Перлиною» міста має стали і оновлений «Дастор», але вже під новою назвою - S)Mall. Проте через деякі дивні громадські організації недоброзичливці намагаються, використовуючи суди, гальмувати будівельні роботи. Для цього вигадуються формальні приводи, а самі нібито реальні скаржники навіть не з’являються у Вінниці.

Нагадаємо, що розташований біля перехрестя проспекту Юності та вулиці Келецької «Дастор» свого часу став одним із перших торговельних центрів Вінниці. Але тепер він морально та технічно застарів. Типову для радянських часів будівлю інституту зі зміною власників восени 2019 року вирішили осучаснити.

Уродженець Вінниці бізнесмен Артем Юшков реалізував достатньо проєктів у різних регіонах України. Тому, за прикладом інших земляків, його зацікавили інвестиції саме у рідне місто. На масштабну реконструкцію «дасторівської» будівлі та прилеглої території має бути витрачено понад 100 млн гривень. 

У перетворення «Дастору» у новий S)Mall задіяні дві компанії – ТОВ «Бізнес ЮА Груп» і ТОВ «Вінницьке СКТБ ОПК», як інвестор та власник ділянки відповідно. У вересні 2019-го міська влада погодила містобудівні умови та обмеження (МБУО), розроблені департаментом архітектури та містобудування міськради, що фактично сприяло початку робіт.

Але у лютому 2020 року – через півроку – департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) у порядку нагляду скасував цей документ. Підставою для «інтересу» інспекторів до об’єкту стало звернення ГО «Демократична спілка студентів «Студентська платформа» від 6 лютого.

 

Спочатку перерахуємо недоліки, які знайшли у ДАБІ. Зручніше їх поділити на три «пункти». Перший – при погодженні містобудівних умов та обмежень чиновники нібито не звернули увагу на відсутність документу, який посвідчує право користування земельною ділянкоюТОВ «Бізнес ЮА Груп». Однак, земля належить іншій компанії, частково є її власністю, а частково орендована, а обидві компанії – партнери у даному випадку.

Другий – використання «застарілого» ДБН. На рівні держави вже прийнято новий… Фактично це технічна помилка співробітників департаменту, яка легко усувається. Третій – бланк МБУО не відповідає затвердженому зразку. Там все вказано вірно, але на пункти «розбито» за іншим принципом. Коментарі зайві. 

Забудовники у березні подали до Вінницького окружного адмінсуду (ВОАС) позов на «висновок» інспекції, і у квітні розпочалося провадження. Слухання по справі тривають. Також ВОАС 30 березня прийняв ухвалу про забезпечення позову, згідно з якою надається можливість отримати дозвіл на будівельні роботи. В апеляційній інстанції – 7ААС – 2 червня ухвалу залишили без змін. Отже будівельники можуть працювати.

Тепер повернемося до ініціатора гальмування, що призвело до судових тяжб, а саме ГО «Демократична спілка студентів «Студентська платформа», зареєстрованої у 2008 році у Києві Володимиром Шемаєвим в офісній будівлі.

У 2014-му, за інформацію «Чесно», людина з таким прізвищем, ім’ям та по батькові очолювала партійний список «Блоку лівих сил» (так звані колишні комуністи) на парламентських виборах, а наразі працює керівником управління у ДП «Адміністрація морських портів України». До речі, у ЗМІ він себе позиціонував експертом з транспортної інфраструктури.

Інакше кажучи, «студентська» громадськість, а фактично держслужбовець, скаржиться до ДАБІ з приводу того, що на його думку, у Вінниці з порушеннями розпочали реконструювати торговий комплекс, і саме це стало приводом для тривалої судової тяганини.

Паралельно зі «студентом-портовиком» майбутній S)Mall зацікавив ГО «Мародерству.ні». Якщо «студенти» 6 лютого, то «антимародери» 19-го звернулися вже напряму до ВОАС з позовом про визнання незаконними та скасування рішення про надання МБУО щодо реконструкції вінницького об’єкту. Суд змушений був відкрити провадження. Громадська організація спробувала через відповідну ухвалу заморозити будівельні роботи, але невдало. Наразі слухання теж тривають, але без представників позивача, яких не цікавлять судові засідання з незрозумілих причин.

 

Що образило громадську організацію, яка звернулася до суду? Не відбулися громадські слухання, які не є обов’язковими, а також те, що нібито будівництво перешкоджає транспортній інфраструктурі міста, хоча техніка працює в межах приватної ділянки.

Якщо в деяких куточках Вінниці насправді будують впритул до дороги, і на цей час тротуар «переносять» на проїжджу частину, яку звужують, то у даному випадку на проспекті Юності навіть залишилося місце для велодоріжки.   

Хоча можливо, автори насправді цього не знають, адже ГО «Мародерству.ні» зареєстрована у Києві О.Щуром з Марганця Дніпропетровської та А.Рябовою з Мелітополя Запорізької областей. Олександр Щур у 2014-му балотувався до Верховної Ради під 82-им номером від Радикальної партії. А у липні 2019-го він був офіційним спостерігачем від ГО «Стоп корупції» на парламентських виборах – разом з десятками своїх колег у одному окрузі на Черкащині.

При всій повазі до громадського руху, але «Стоп корупції» - це не тільки громадська організація, а й комерційна медіаструктура, яка заробляє гроші, і відома в Україні використанням «бренду» на замовних акціях. Так, у Вінниці активісти організації «захищали» забудовницю, яка «кинула» вкладників.

У «сухому залишку» маємо, що дві громадські організації, які жодним чином не пов’язані з Вінницею, намагаються усіляко гальмувати процес реконструкції великого комплексу. Більш того, сам S)Mall хочуть дискредитувати, нав’язуючи вінничанам хибну думку, що там відкриють казино, які є забороненими законом.

Якщо пригадати аналогії в інших містах, то здається, що запроваджується банальна рейдерська схема, мета якої унеможливити будівництво, аби змусити власників відмовитися від проєкту та беззаперечно привабливого у майбутньому об’єкту. Хто ж реальний «замовник» скарг двох столичних громадських організацій? Ймовірно, що дуже скоро це вже не буде секретом.

Олеся Рудницька

8 червня, 2020