Провокація на польському кордоні з білоруськими гелікоптерами: у НАТО пояснили, чому не втручатимуться

Новини Вінниці / Провокація на польському кордоні з білоруськими гелікоптерами: у НАТО пояснили, чому не втручатимуться

Північноатлантичний альянс не реагуватиме на провокації поблизу кордонів країн-учасниць НАТО, поки їм гне буде загрожувати реальна небезпека. Таке пояснення прозвучало від Держдепу США після інциденту з білоруськими гелікоптерами, які на 3 км перелетіли кордон Польщі.

Офіційна Варшава вкотре витримує паузу, коментуючи інцидент. Навіть коли російські ракети прилітали на територію Польщі, реакцію була відтерміновано, після консультацій і жодних дій не відбулось. Якщо ракети теоретично були випадковістю, то вертольоти опинились на польській території саме для «випробування» поляків. Вони «закрили очі» на провокацію. Бо НАТО триматиметься до останнього, щоб не втручатись у військовий конфлікт з Москвою.     

Тому спочатку офіційна Варшава заперечувала факт порушення повітряного простору, але пізніше пояснила, що перетин кордону таки відбувся. У відповідь на інцидент міністр національної оборони Маріуш Блащак віддав наказ про збільшення кількості військових на кордоні і розгортання додаткових сил і засобів, зокрема бойових вертольотів.

У Варшаві чудово розуміють, що допомога Альянсу можлива при найгіршому сценарії. І реагуватимуть у випадку чергових провокацій лише після погодження з Вашингтоном.

За словами речник Держдепартаменту Меттю Міллер, Сполучені Штати «очікують, що всі країни поважатимуть суверенний повітряний простір інших країн», додавши, що й надалі «продовжуватимуть дуже серйозно ставитися до безпеки НАТО».

«Я не збираюся випереджати будь-які заяви, які ми або будь-яка інша країна НАТО може зробити. Існує певний процес. Існує процес, який дозволяє країнам НАТО посилатися на п'яту статтю. Наразі ми не перебуваємо на цьому етапі», – наголосив Міллер.

Він пояснив, як і коли можливе втручання.  П'ята стаття НАТО передбачає, що якщо союзник НАТО зазнає нападу, це буде вважатися нападом на всіх інших членів Альянсу. Четверта стаття передбачає консультування країн-членів НАТО між собою щоразу, коли, на думку когось із них, виникне загроза територіальній цілісності, політичній незалежності або безпеці будь-якої зі сторін.

Олег Верлан

3 серпня, 2023