Музей Голокосту у Вінниці оновився та переїхав із провулку Цегельного на проспект Космонавтів, 20. Приміщення тут хоча й не надто велике, але просторіше за те, де досі зберігались експонати. А це, окрім інформаційних стендів про все, що стосується трагедії Голокосту на Вінниччині, ще й оригінальні фото, документи, особисті речі та предмети побуту єврейської громади Вінниччини часів Другої світової війни.
За словами директора закладу Леоніда Трахтенберга, музею вже 13-й рік. Серед знакових експонатів він називає звичайний учнівський зошит.
"Це зошит з Китайгорода. Він пролежав більше 60-ти років у столі доньки колишнього директора тамтешньої школи Сергія Рафаловського. У 1960-х роках, коли готувались до 60-річчя Перемоги, вчителі збирали дані переважно про загиблих воїнів, партизанів, підпільників. Тоді директор школи сказав: "Друзі, у нашому селі загинуло багато євреїв. Це наші земляки і ми про них теж повинні знати". У той зошит він доручив зібрати імена загиблих в селі євреїв своїй двоюрідній сестрі, яка працювала вчителькою іноземної мови. Але такий був час, що цей зошит пролежав до 2010 року... Там 200 прізвищ загиблих євреїв, які не були відомим ніде. Тепер вони відомі назавжди", - розповідає Л.Трахтенберг.
Ціля Краснер, яка сама ще дитиною пережила лихоліття Голокосту, з особливою теплотою завжди підходить до стенду "Праведників світу". Каже, її також врятувала від неминучої загибелі українська родина:
"Ми, хто дивом вижив, перенісши усі жахіття, приниження, знищення, маємо докласти усіх зусиль для того, щоб пам'ять залишилась назавжди. У цьому музеї показано головні етапи Голокосту: знищення, порятунок і спротив. Ми не можемо повернути наших загиблих співвітчизників, але ми повинні берегти про них пам'ять і передавати її майбутнім поколінням".
Облаштовувати музей допомагають чимало благодійників. Серед них - бельгієць Кун Карлір - засновник благодійного фонду "Християни за Ізраїль - Україна". Чоловік розповідає, що вражений масштабами трагедії єврейського народу, в тому числі на землях Вінниччини.
"Вінницька область не така велика за розмірами, але тут понад три сотні могил - місць розстрілів євреїв. Разом з представниками єврейських громад ми почали відшуковувати місця масових захоронень і встановлювати меморіальні знаки. Кожна країна має своє минуле. І в історії кожної країни, на жаль, є чорні сторінки. Дуже важливо мати сміливість визнавати трагедії, визнавати ці чорні сторінки, в жодному разі їх не забувати. Я цілком погоджуюсь, що історію ми змінити не можемо, але ми можемо змінити майбутнє", - зазначив Кун Карлір.
Загалом, за даними дослідників, із понад 1,5 мільйона жертв Голокосту в Україні, тіла близько 200 тисяч закатованих євреїв покояться на Вінниччині.