Оприлюднено рейтинг політиків-маніпуляторів та брехунів після перезавантаження парламенту

Новини Вінниці / Оприлюднено рейтинг політиків-маніпуляторів та брехунів після перезавантаження парламенту

Другий рік поспіль громадська організація Vox Ukraine в рамках фактчекінгового проекту Vox Check публікує рейтинги правдивості політиків-ораторів. У ньому знайшлося місце і президенту Володимиру Зеленському. Досліджували 16 політиків. Згідно з наведеними сайті Vox Ukraine даними, більше всього брехні і маніпуляцій нарахували укладачі в виступах представників Опозиційної платформи - За життя, а Вадим Рабинович є беззаперечним лідером.

Другий рік поспіль громадська організація Vox Ukraine в рамках фактчекінгового проекту Vox Check публікує рейтинги правдивості політиків-ораторів. У ньому знайшлося місце і президенту Володимиру Зеленському. Досліджували 16 політиків. Згідно з наведеними сайті Vox Ukraine даними, більше всього брехні і маніпуляцій нарахували укладачі в виступах представників Опозиційної платформи - За життя, а Вадим Рабинович є беззаперечним лідером.

Найбільші брехуни та «правдоруби»

Без довгих передмов – найбільшими брехунами та маніпуляторами цього рейтингу стали Вадим Рабінович (3,45% правди), Нестор Шуфрич (11,11% правди) та Олександр Качний (14,29% правди). Всі троє – представники політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ». 

А от трійка найбільших правдорубів виявилися більш різноманітна. Дмитро Разумков (64,71% правди) – Голова Верховної Ради України та номер 1 у списках «Слуги Народу». Майже нога в ногу з ним іде Артур Герасимов (61,10% правди) – Співголова депутатської фракції партії «Європейська солідарність». Замикає трійку Сергій Власенко (53,6% правди) – член партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина». 

Примітно, що двоє з трійки правдивих лідерів – Сергій Власенко та Артур Герасимов – входять до фракцій партій Юлії Тимошенко та Петра Порошенка, які у рейтингу маніпуляторів значно вище.

А от Анна Скороход сказала найменше фактологічних цитат за час перевірки. І хоча вона на 6-му місці серед правдивих політиків, серед маніпуляторів депутатка у трійці лідерів.

Найбільш балакучі учасники рейтингу

До Рейтингу потрапили 16 політиків. Окрім президента Зеленського його політичну силу у списку представили двоє політиків, ще одну «слугу народу» виключили з фракції уже наприкінці нашого моніторингу. «Європейську солідарність» разом з попереднім президентом Порошенком у рейтингу представляє лише один депутат. Також ми проаналізували 4 представників «Батьківщини» і 6 депутатів від ОПЗЖ. Від «Опозиційної платформи» у нашому рейтингу опинилося найбільше парламентарів, оскільки від цієї політсили на політичні ток-шоу ходило найбільше спікерів. У інших політсил актуальні проблеми країни коментували менше людей. 

Найбільш «балакучими» були Юлія Тимошенко, Юрій Бойко та Вадим Рабінович. Вони часто використовують факти, але водночас саме вони найчастіше брешуть і маніпулюють. А, наприклад, Ірина Верещук, Сергій Соболєв та Анна Скороход не так часто оперують фактами й більше озвучують власні оцінки чи прогнози, які VoxCheck не перевіряє

Нова політична риторика

Найчастіше політики маніпулювали і брехали, коли говорили у негативному контексті. Саме тому на перших позиціях рейтингу опинились представники опозиційних сил: ОПЗЖ і лідерка Батьківщини – Юлія Тимошенко. Їхня риторика насичена критикою дій влади. Ймовірно тому вони частіше маніпулювали. Правду всі спікери говорили найчастіше щоб проілюструвати позитивні для них події. Наприклад, правда у Віктора Медведчука стосувалася кращого стану української вугільної галузі до війни з Росією. У Юлії Тимошенко – української економіки часів її прем’єрства або ж помилок нинішньої влади.

Найбільше брехні та маніпуляцій стосувалися відкриття ринку землі. Зокрема, коли порівнювали ціни на сільськогосподарську землю в Україні та Європі або говорили про обмеження на концентрацію землі в «одних руках» у законопроекті про обіг сільгоспземель та інших країнах. 

Іншою топ-маніпулятивною темою стала енергетика, зокрема ціни на газ та електроенергію для населення, транзит газу та приватизація газотранспортної системи України (ГТС), «зелена» енергетика.

Багато маніпуляцій і неправди супроводжували ухвалення бюджету. Часто повторювалась теза про те, що фінансування силовиків надмірне, а соціальних потреб – недостатнє. Або ж що кошти, які планують витрати на погашення боргів, надто великі, хоча відмовитись від виплати боргів ми не можемо.

Менш часто обговорюваними темами були законодавчі ініціативи нового складу парламенту, газові контракти з РФ, тарифи на житлово-комунальні послуги і нові правила надання субсидій, Мінські угоди й формула Штайнмаєра, приватизація державних підприємств.

Президент vs Президент

Як Володимир Зеленський, так і Петро Порошенко були небагатослівними. За весь час моніторингу ми відібрали по 17 фактологічних тверджень кожного з них. Для порівняння в найбільш «балакучої» учасниці рейтингу – Юлії Тимошенко – 82 твердження.

В перших рейтингах VoxCheck Петро Порошенко займав перші місця з правдивості. І це не дивно. В той час стратегія президента була вкрай простою та дієвою – концентруватися на позитиві. Він любив констатувати досягнення, робив акценти на підвищенні та зростанні й оминав увагою негатив. Ближче до виборів його тактика змінилася, в словах з’явилося більше популізму і як наслідок – більше перебільшень та маніпуляцій.

Схожу тактику зараз використовує і президент Зеленський. Найчастіше він говорить правду, коли мова заходить про здобутки: домовленості під час зустрічей, обмін полоненими, рейтинги та підготовлені законопроекти. А от коли йдеться про складніші теми – ринкові ціни на енергоносії, стосунки з МВФ чи війну – від президента частенько лунає неправда. Щоправда, він практично ніколи не маніпулює – лише 5,9% його тверджень були маніпулятивними. А от коли мова заходить про дані – Зеленський часто говорить неправду. Припускаємо, що він або не знає деяких показників або навмисно називає неправильні дані.