В Україні в галузі садівництва темпи створення фундукових садів мають найбільшу динаміку. Достатньо багато садів площею у 10-50 га. В кожному випадку садоводи застосовують особливі технологічні підходи по схемі посадки, догляду за ґрунтом і формуванням крони, живленні і захисту. Один з найбільш успішних прикладів – фундуковий гай Віктора Сагайди поблизу Козятину Вінницької області.
Про це у Facebook написав провідний експерт-дорадник Української горіхової асоціації, канд.с-г.наук Олексій Зеленько.
«Загальна площа фундукових садів в цьому господарстві становить більше 45 га, з них 35 га знаходиться на крапельному поливі. Це дає можливість провести в саду своєчасно полив і живлення. Про високий рівень догляду свідчить і зовнішній вигляд здорового саду», - зазначає експерт.
За його словами, у саду висаджені різні сорти європейської селекції, розроблена своя система догляду за ґрунтом, так як частина садів знаходиться на території, де можливі ерозійні процеси.
«Молоді сади досить успішно розвиваються, вже є перший врожай. Віктор Іванович має свій власний досвід використання нішевих культур при створенні фундукового саду, які підвищують його рентабельність. Цей досвід досить вдалий. На відведеній ділянці 5 га в 2018 році спочатку був посаджений вишневий сад, сорт Лутовка, старинний, стійкий, пізній самоплідний сорт. Потім в 2019 році в схему саду був висаджений фундук сортів Каталонський, Барселонський і Косфорд. Перший врожай вишні був вже в минулому році, в цьому році вишня дала врожайність 6 т/га, реалізація якої дала можливість повністю компенсувати витрати на створення фундукового саду. Вишню в саду Віктор Іванович планує утримувати ще 2 роки, врожайність якої буде збільшуватись. Такий підхід при створенні фундукового саду є унікальним, за рахунок маловитратних нішевих культур є можливість використати їх фінансовий ресурс для формування оборотних коштів», - пояснює О.Зеленько.