Упродовж останнього десятиліття в Україні реєстрували рекордну захворюваність тварин на сказ. Традиційно їх було найбільше у Вінницькій, Харківській, Черкаській, Кіровоградській областях. А з початком широкомасштабної війни ситуація лише погіршилась. Адже у зв’язку з воєнним станом полювання заборонили, а з ним і штучне регулювання шкідливих хижаків та бродячих тварин.
Про це повідомляє Центрально-Західне міжрегіональне управління ЛМГ.
Основним небезпечним переносником сказу є червона лисиця. Також хворіють на сказ вовки, безпритульні собаки та коти, фіксують поодинокі випадки захворювання у тхорів, борсуків, куниць.
«На Вінниччині руді хижачки почали вільно заходити у населені пункти, минулого року лисицю зафіксували навіть у центрі Вінниці! Особливо страждають мешканці, чиї садиби знаходяться на околицях, поряд із лісом, полем, лісосмугами, порожніми будинками. Лисиці завдають чималої шкоди, полюючи на домашню птицю. Але головна небезпека – поширення сказу. Лисиця, хвора на сказ, може зайти в населений пункт і напасти на домашню тварину чи людину», - йдеться у повідомленні.
Через загрозливу ситуацію на Вінниччині відбулось засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, на якому розглянули питання необхідності посилення заходів з профілактики захворювання тварин на сказ.
«Згідно з рішенням комісії вирішено «створити бригади щодо відстрілу лисиці червоної на території Вінниччини, за виключенням земель лісового фонду, та провести заходи по зменшенню чисельності лисиці до встановлених норм 0,5-1 гол. на 1000 га угідь», - йдеться у рішенні комісії.
Також на Вінниччині продовжать кампанію з вакцинації диких м’ясоїдних тварин. Раніше приманки з вакциною скидали з літаків, але у зв'язку з війною цієї весни це робили вручну.
Вирішено посилити контроль за імунізацією домашніх котів та собак, хоча все ж це головним чином - питання свідомого підходу власників тварин. А ще на засіданні розглянули питання створення притулків для бродячих тварин у населених пунктах.
На території Вінницької області з початку року підтверджено 74 випадки сказу серед тварин. Як показує аналіз результатів епізоотичних розслідувань випадків сказу, у 100% продуктивних і у 50% домашніх тварин зараження відбулося при контактуванні із лисами.
Відстріл розпочнуть лише із жовтня. Добутих лисів направлятимуть до місцевих установ ветеринарної медицини для дослідження на сказ.